کد خبر: 9606

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ - ۱۶:۰۷

ایا من فعال اجتماعی هستم؟

ایا من فعال اجتماعی هستم؟ به اصرار دوستان واتس اپ، تلگرام  و دیگر نرم افزارهای مطرح را روی گوشی نصب نمودم و ناخواسته و از لطف دوستان عضو گروه های مختلفی شدم که بیشتر نظاره گر و بیننده بودم و گاهی نیز که حرف یا جمله ای ناصواب و غیرقابل قبول می دیدم به ناچار […]

ایا من فعال اجتماعی هستم؟

به اصرار دوستان واتس اپ، تلگرام  و دیگر نرم افزارهای مطرح را روی گوشی نصب نمودم و ناخواسته و از لطف دوستان عضو گروه های مختلفی شدم که بیشتر نظاره گر و بیننده بودم و گاهی نیز که حرف یا جمله ای ناصواب و غیرقابل قبول می دیدم به ناچار جوابی کوتاه روانه میکردم.
تعدادی از همشهری های اهل فضل و دانش را می دیدم که بطور پیوسته مطالب و مقالات را از منابع مختلف کپی و در این گروه ها پیست می کردند که به سهم خود به گردش آزاد اطلاعات و اخبار مبادرت می ورزند که امری قابل ستایش است ولی توانمندی آنان انتظارت بیشتری را طلب میکند.
یکی از تفکرات عجیب در بلوچستان اینست که گروهی منفعت طلب ، منتقد را در هر حالت *دشمن* خود و موافق را *دوست* خود میدانند…
صاحبان این نوع تفکر  که سهم عمده ای در آلوده کردن فضای مجازی  دارند فرصت های دگرگونی را هم از جامعه سلب نموده اند . شوربختانه گروهی که به این شیوه قائم هستند دارای تحصیلات دانشگاهی و ادعاهای آنچنانی هستند که هنوز تعریف اساسی از نقد ندارند و انتقاد را در هر حالت به تخریب تفسیر میکنند ؛ از آنجاییکه که صاحبان این تفکر خواسته های اقتصادی و سیاسی خویش را اینچنین به (مدیران و مسولین در  راس سازمان های دولتی و خصوصی …. ) تحمیل میکنند جانبداری از مخاطب و دفع منتقد را به هر طریق ممکن ضروری میدانند. تا مسیر رسیدن به منافع شان هموار گردد.همواره میتوان این دسته را مهم ترین عامل عدم انتقال انتقادات که سبب توجه بیشتر(مدیران و …….) به معضلات و کاستی ها میشود را برشمرد.بعبارتی حامیانی متعصب که فرصت نقد را از جامعه میگیرند قیچی بدستانی هستند که همیشه در حال قیچی کردن پرهای پرنده ترقی هستند و مجال پرواز و رسیدن به نقطه تعالی را میگیرند .و همچنین منتقدانی هم هستند که یا عنوان حامی مردم و بعنوان فعالین احتماعی مطالبه گر عملکرد مسولین و ……را با قساوت تمام نقد میکنند و این انتقاد بیشتر هدفی جزء  تخریب بدنبال ندارد .و این خود موجب عدم اعتماد مردم با مسول و همچنین عدم انگیزه مسول جهت خدمت رسانی به مردم میشود . وسعت دید افراد یاد شده به منافع شان محدود میشود و کسانیکه را که از جانب شان احساس خطر کنند را بوسیله تهدید و انواع برچسب و….تحت فشار قرار میدهند.

چند بار باخود اندیشیدم؛ کاش همین عزیزان دست به قلم می بردند و بخشی از وقت خود را صرف نوشتن راهکارهایی برای رفع آسیب های اجتماعی،زیست محیطی و میراث فرهنگی،بحران آب و در یک کلمه توسعه شهرستان شان می کردند یا حتی موضوعی که خود بصورت عینی آموخته اند جهت تجربه آموزی در اختیار نسل جدید می گذاشتند.
یا ای کاش همین افراد دست به زانو برده، می ایستادند و با کشیدن پاشنه کفش ، فعالیت منسجم اجتماعی را پی می گرفتند.
هیچ فعالیت مجازی در هیچ جای دنیا فعالیت اجتماعی شمرده نمی شود و آن شخص نیز فعال اجتماعی نامیده نمی شود. فعال اجتماعی با حضور در عرصه های واقعی اجتماع و چالش با مشکلات مبتلا به جامعه پیرامونی خود در بالا بردن سطح سواد و فهم شهروندان اثر گذاری میکند.
به فرموده رهبر فرزانه انقلاب :
💠رایانه و فضای مجازی که الان در اختیار شماست اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید ، می توانید یک حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید ،برسانید . این فرصت فوق العاده ای است مبادا این فرصت ضایع شود .

در این اندیشه ام که آیا ما راه را گم کرده ایم و پا در کوچه اشتباهی گذاشته ایم؟؟ با بررسی کنش و رفتار گروه های  فوق الذکر در فضای مجازی و حقیقت به حقایق بیشتری دست خواهیم یافت ،
با توجه به متن فوق و موارد یاد شده
به نظرشما  برای تنگ کردن عرصه این افراد چه راهی باید در  پیش گرفت ؟

قانونگذار  برای اینگونه افراد چه تمهیداتی را در نظر گرفته است؟

به نظر شما انتقاد از یک فرد حقوقی در فضای مجازی  باید به چه صورت عنوان شود ؟

فعال مدنی کیست و  فعال مدنی  مطالبه گر باید چه ویژگی هایی رو داشته باشد ؟
یک فعال مدنی در اجتماع ما ( جامعه سنتی ) چگونه میتواند مطالبه گری کند؟

یکی از روش هایی که در جوامع ما ( سنتی ) از قبل توسط افراد بیسواد و کم سواد و در حال حاضر هم توسط افراد مدرک دار و کسانیکه ژست روشنفکرانه میگیرند رواج دارد عوام فریبی است . صحیح ترین روش برخورد با این معضل چیست؟

تعریف کارگروه فعالان مجازی چیست؟
ادامه دارد……
خدایا!تو را به مهربانیت قسم،دلهای گرفته را، شاد . دستهای نیازمند را، بی نیاز فرما وقلبی نورانی، تنی سالم، خیالی راحت و زندگی آرام، نصیب دوستانم بگردان! امین
سپاسگزارم از عنایت و توجه شما اساتید ارجمند صمد رکنی ( روشن بین )

ارسال دیدگاه