کد خبر: 10254

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۶ - ۱۱:۱۱

بانو «زیبا عزیزی» زن بلوچ ایرانی به‌عنوان چهارمین زن منتخب روستایی ۲۰۱۸ جهان گردید

نام یک زن بلوچ ایرانی در میان زنان برتر جهان قرار گفت. نام «زیبا عزیزی» زن بلوچ ایرانی به‌عنوان چهارمین زن منتخب روستایی ۲۰۱۸ جهان ثبت گردید. نخست شاید باور این خبر اندکی سخت باشد که یک دختر بلوچ روستایی در دورترین و درعین‌حال محروم‌ترین نقطه ایران به‌عنوان چهار زن برتر جهان در سال ۲۰۱۸ […]

نام یک زن بلوچ ایرانی در میان زنان برتر جهان قرار گفت.

نام «زیبا عزیزی» زن بلوچ ایرانی به‌عنوان چهارمین زن منتخب روستایی ۲۰۱۸ جهان ثبت گردید.
نخست شاید باور این خبر اندکی سخت باشد که یک دختر بلوچ روستایی در دورترین و درعین‌حال محروم‌ترین نقطه ایران به‌عنوان چهار زن برتر جهان در سال ۲۰۱۸ معرفی شود اما این اتفاق واقعیتی است افتخارآفرین از تلاش و پشتکار زنان بلوچ که پس از موفقیت‌های ملی اکنون دامنه این افتخارآفرینی‌های ایشان به عرصه‌های بین‌المللی نیز گسترش پیداکرده است.
« زیبا عزیزی» یک معلم مسئولیت‌پذیر و یک زن وظیفه‌شناس بلوچ اهل عزیزآباد قصرند است که سرانجام پس از مواجهه با سختی‌ها و مصائب و کسب علم و دانش تصمیم گرفت به کمک همنوعان خویش بشتابد و دختران بلوچ را به درس و کتاب و علم و آگاهی و اندیشه و دانش ترغیب کند و تشویق تا راه توسعه و بهتر زیستن برای آنان هموار گردد.

امسال بنیاد جهانی زنان که زیرمجموعه سازمان ملل فعالیت می‌کند نام «زیبا عزیزی» را به همراه چند زن دیگر از کشورهای هند، نپال، سوئیس، مکزیک، کلمبیا، گواتمالا و هندوراس به‌عنوان زنان منتخب جهان قرارداد.
بدون شک بلوچستان در حال حاضر نیازمند تکثیر «زیبا عزیزی» های فراوانی است تا به‌واسطه فعالیت‌های انسانی خویش عمق تبعیض را، بی‌عدالتی را، بی‌مهری را، جفا را، ظلم مضاعف علیه زنان و دختران را که مصداق آن شامل ترک تحصیل دختران، ازدواج زودهنگام، تبعیض، فقر، محرومیت و ناآگاهی و… است با سعی و کوشش از میان بردارند.
البته هستند فراوان دخترانی بلوچ که تلاش‌های وافری نموده‌اند برای رفع موانع پیش پای همنوعان خویش که نمونه بارز ایشان «زیبا عزیزی» و زیبا عزیزی‌های دیگر است.
آنچه امروز نام دختران بلوچ را بیش از هر زمان دیگر بر سر زبان‌ها آورده خودباوری، همت و تلاش ستودنی ایشان است برای فائق آمدن بر دشواری‌ها و عزمی که علی‌رغم مصائب فراوان پیش و رو همچنان استوار مانده برای ارتقاء سطح آگاهی و رفاه همنوعان خویش جهت یک زیست ایده آل انسانی عاری از محرومیت.

گرچه که یقین داریم در حال حاضر زنان فراوانی برای از بین بردن سختی‌ها و بی‌عدالتی‌های پیش و روی‌هم نوعان خویش تلاش می‌کنند اما امیدواریم موفقیت اخیر «زیبا عزیزی» زمینه بیشتر چنین اقدامات و فعالیت‌هایی را در سیستان و بلوچستان و حتی در سطح کشور فراهم نمایند برای رشد و توسعه و تعالی روزافزون زنان بلوچ و مادامی‌که زنان خود پیش‌قدم نباشند درراه زدود پلشتی‌ها و ناهنجاری‌های پیش و رو این راه هرگز به موفقیت ختم نخواهد شد.
محمد بلوچ زهی بخشدار مرکزی نیک شهر

ارسال دیدگاه