کد خبر: 9727

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۹:۲۵

حسن یادگارزاده طراح، نقاش و مجسمه ساز

🔸ابتدا بیوگرافی و فعالیتتون رو بفرمایید. ‍‍ 🔹حسن یادگارزاده متولد ۵۶ چابهار طراح، نقاش و مجسمه ساز. اولین نمایشگاه نقاشی سال ١٣٧٠ چابهار . و شرکت در بیش از پنجاه نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج از کشور. سابقه ١۵ سال تدریس نقاشی ، ساخت چندین مجسمه و پیکره درسطح شهر چابهار و […]

🔸ابتدا بیوگرافی و فعالیتتون رو بفرمایید.
‍‍ 🔹حسن یادگارزاده
متولد ۵۶ چابهار
طراح، نقاش و مجسمه ساز. اولین نمایشگاه نقاشی سال ١٣٧٠ چابهار . و شرکت در بیش از پنجاه نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج از کشور. سابقه ١۵ سال تدریس نقاشی ، ساخت چندین مجسمه و پیکره درسطح شهر چابهار و طراف. تحصیلات بنده ادبیات بوده است و در زمینه هنر از اساتید خوب کشور بهره ها بردم. و همچنین در زمینه مجسمه سازی بیشتر به تیپ شناسی بلوچستان و از مشاهیر و هنرمندان یک سری کار ساخته و امیدوارم بیشتر از پیش این حرفه را به جلو هدایت کنم . و بیشترین حساسیت بنده نیز نشان دادن فرهنگ و مردم سرزمینم بلوچستان است. به هر حال هنوز هم دارم یاد میگیرم و تجربه میکنم و شاگردی بیش نیستم.

🔸منبع الهام شما از کجا می آید؟
🔹اینکه معتقد به الهام باشم که نیستم. بنده معتقدم که هنرمند باید اینقدر زجر بکشد و کار زیاد انجام دهد و منتظر الهام نباشد. که متاسفانه نشستن و دست رو دست گذاشتن و بگوییم که چیزی الهام بشه، کمتر چیزی نصیب هنرمند خواهد شد. پس باید تلاش کرد. اگر منظور از الهام اینجا اینه که من از کجا أیده و فکرم میاد، باید بگم از زمین زیر پایم و مردم سرزمینم.

🔸شما در ابتدا به هنر نقاشی و تدریس آن می پرداختید، چه شد که به مجسمه سازی روی آوردید؟
🔹به هر حال هر کس طراحی را بتواند تواناییش را نشان بدهد، در هر زمینه، حتی در روش زندگی کردن و قدم برداشتن هم طراحی تاثیر دارد. و این طراحی بود مرا به مجسمه برد. و عامل اصلی ان نیز سفر و دیدار از مجسمه سازانی که داشتند مشاهیر جامعه خودشان را میساختند، بنده نیز بر آن شدم که بتوانم ادای دینی کنم برای مشاهیر بلوچستان از طریق مجسمه سازی.

🔸یافتن سبک خویش باید خیلی شورانگیز باشد زیرا هر کسی از خودش انتقاد می کند. شما چگونه شجاعت خطر کردن را پیدا کردید؟
🔹اینکه رسیدن به یک سبک که کار ساز باشه و تاریخ هنر را تغییر دهد متاسفانه کار هر کس نیست و این اتفاق ممکنه قرنها در جهان برای بشر میسر شود. و اینکه ما خیلی زمان است که تغییری در دنیای هنر نمیبینیم بلکه به دور خود گشتن است و تکرار مکررات است. ولی میشه گفت هر کسی اثر انگشت خود را در کار خویش دارد و جدا از هر هنرمند دیگریست. واینکه کار بنده نیز با رویکرد بومی و بلوچی خودش از دور مشخص است.

🔸استادچرا در مجسمه های شما یک دلنشینی و زیبایی و گیرایی خاصی مشاهده میشه که در دیگر مجسمه ها کمتر دیده میشه؟
🔹این نظر لطف شماست واقعا و دیدی که شما دارید، ولی بر این باور پایبند هستم که هنری اگر از دل بر نیاد و فقط تکنیک باشه و اندازه ها را درست سرجاش قرار بدیم، کارتکنسینی بیش نیست. این که شما میفرمایید اینه که از ته وجود و دوستی ای که به مردم خودم دارم و عشقی که است حتما بر دل خواهد نشست.

🔸مجسمه شهری را چگونه شروع کردید و اولین مجسمه نصب شده چه مجسمه ای بود ؟
🔹مجسمه های شهری به هر حال کار سختی بود و میشه گفت یک دوره رنسانسی بود در چابهار و همت شهرداری در آن زمان و اولین کارم نیز نبرد مرد ماهیگیر بود.

🔸استاد عزیز آیا طرحهای جدید دیگری در دست اقدام دارید؟
🔹بله، تمام تلاشم ساخت بزرگان خودم است، ولی متاسفانه هزینه های این کار تا حدودی بالاست و هیچ کس یا ارگانی حاضر بر این کار نیست و همچنین مخالفتهایی نیز در زمینه مجسمه در منطقه ما وجود دارد؛
بنده کلی طرح برای اجرا داشتم ولی متاسفانه با ممانعت مذهبی روبه رو شد.

🔸از آثار شهری که در زمینه مجسمه سازی یا نقاشی ارائه کرده اید بفرمائید.
🔹بیشتر آثار نصب شده در میادین شهر چابهار و اطراف هستند ازجمله محسمه مادر، عروج، نبرد مرد ماهیگیر، و یک سری حجمهای هنری که بیشتر فرم است در چابهار

🔸استاد کدامیک را بیشتر دوست دارید؟
🔹هیچ وقت فرقی بین اینا نیست همه فرزندان ما هستند.
ولی طراحی ارجح تر و سرتر از همه است.

🔸فارغ التحصیل ادبیات هستید چطور شد به مجسمه سازی و نقاشی علاقه مند شدید؟
🔹هنر را از بچگی دوست داشتم، ولی برای بیان زبان خویش نیاز به هنر بود.

🔸کدام یک از اثار شما در کدام شهر بعنوان المان نصب شده است‌؟
🔹بنده کارام بیشتر فیگوراتیو است و المان کار نکردم فقط یک سری فرم هنری کار شده و در چابهار نصب کردم؛
ولی فیگورها هم بیشتر در چابهار

🔸از برنامه های آینده صحبت کنید؟
🔹تمام تلاشم ساخت و نصب مجسمه حمل و دیگر مشاهیر و مفاخر بلوچستان است و همچنین طرحی داشتن که نقش برجسته بود روایت تاریخ بلوچستان، ولی با این دیدگاه آقایون فکر نکنم به این زودی عملی بشود.

🔸علاقمندان چگونه میتوانند با شما ارتباط داشته باشند؟
🔹از طریق فیسبوک و اینستا در خدمت دوستان جهت یادگیری هستم.

ارسال دیدگاه