کد خبر: 9744

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ - ۹:۱۸

دکتر ارسلان دژکام رتبه ۳ کنکور سراسری سال ۷۶ مقطع کارشناسی

🔸بیوگرافی خودتون رو بفرمایید. 🔹ارسلان دژکام هستم در دوران پیش از دانشگاه در شهر ایرانشهر مشغول به تحصیل بوده ام و ابتدایی را در دبستان فاروق اعظم گذراندم. مقطع راهنمایی را در مدرسه ابن سینا از مدارس به نام شهر ایرانشهر و دوران دبیرستان را در دبیرستان نمونه شهید آتشدست سپری کردم این مدارس به […]

🔸بیوگرافی خودتون رو بفرمایید.
🔹ارسلان دژکام هستم
در دوران پیش از دانشگاه در شهر ایرانشهر مشغول به تحصیل بوده ام و ابتدایی را در دبستان فاروق اعظم گذراندم.
مقطع راهنمایی را در مدرسه ابن سینا از مدارس به نام شهر ایرانشهر
و دوران دبیرستان را در دبیرستان نمونه شهید آتشدست سپری کردم
این مدارس به ترتیب هر کدام جایگاه و پایگاه تحصیل عمده ی تحصیلکردگانی است که از شهر ایرانشهر موفق به طی مدارج بالا در مقاطع مختلفی شدند چه دبستان فاروق اعظم که با بهره گیری از معلمینی دلسوز و توانمندی در عهد خود توانسته بود در مقطع ابتدایی نسبت به تربیت فرزندانی کوشا اهتمام بورزد و جاداره از برخی معلمین آن دوران یاد کنم
مدیر مدرسه جناب اقای یارمحمد جمالزهی مدیر بسیار مقتدر و برنامه ریز،
مرحوم ارمیان از معلمین بسیار باذوق مقطع سوم ابتدایی، مرحوم نادر روان از معلمین توانمندی که حق استادی بر گردن من دارند ان شاءالله خداوند روحشان را شاد گرداند و اقایان قلندر رودینی و تمجیدی از دبیران مسلط و توانمند دوران چهارم و پنجم دبستان بوده اند، دوران راهنمایی معلمین بسیار خوبی داشتیم؛
دبیر ریاضی در سه سال دوران راهنمایی اقای حمل کلکلی از دبیران توانمندی که شیوه تدریسش هنوز برای من جذاب است و تازگی دارد و مثال زدنی است.همه دبیران از افراد دلسوز و باسواد جامعه بودند که واقعا خدمات بسیار زیادی را به من و بسیاری از هم سن و سالانم داشته اند.در دوران دبیرستان که دبیرستان نمونه آتشدست برمبنای آزمون ورودی دانش آموز می پذیرفت بنده به عنوان نفر اول آزمون ورودی دبیرستان نمونه سال۷۲پایه اول را آغاز کردم و تا پایان چهارم دبیرستان در همین محل مشغول به تحصیل بودم. خوشبختانه با توجه به فضای فرهنگی که خانواده از آن برخوردار بود و به علت اینکه پدر بنده از دبیران باسابقه دبیرستان های ایرانشهر بود و همیشه تاکیر بر تحصیل و طلب علم و دانش را داشتند،ما هم در این فضای فرهنگی رشد کردیم و طبیعتا در مقطع دبیرستان به درس خواندن اهتمام بیشتری داشتیم
فضای دبیرستان فضای بسیار خوب و سرشار از تلاش و تشویقی بود که مرهون مدیریت بسیار خردمندانه جناب حسن خردمند که پایه گذار دبیرستان بودند و بعد از ایشان غلامرضا معینی تبار؟؟؟؟ سکاندار این مجموعه را برعهده گرفتند و توانستند ب خوبی هدایت مدرسه را انجام دهند.
دبیران به نامی مثل علی غلامی پور دبیر مسلط ریاضی، حاج غمشاد کردی دبیر فیزیک و شیمی در پایه های سوم و چهارم، مرحوم عباس پروین و مرحوم علم هاشمزهی، استاد داوری دبیر عربی و دیگر دبیران زبده ای که کمک کردند من و هم شاگردی های من به خوبی مقطع حساس را پشت سر بگذرانیم.
بنده در طول دوران دبیرستان خوشبختانه همواره توانستم کیفیت تحصیل را حفظ کنم و به عنوان شاگرد اول استان در آن سالها بتوانم جایگاه علمی خودم را تثبیت کنم و در سال چهارم دبیرستان با یک برنامه ریزی و نظم و پشتکاری که حاصل تجربیات گذشته بود توانستم در آزمون مرحله اول کنکور سراسری سال۷۶رتبه ۳را کسب کنم و پس از امتحانات نهایی که آنها را با موفقیت پشت سر گذاشته بودم در آزمون مرحله دوم موفق به ورود به دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین انتخابم در رشته مهندسی کامپیوتر شدم.

🔸چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز کردید؟ و برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و مصاحبه در هر دانشگاه به چه شکلی برگزار شد؟
🔹من برای کنکور دکتری فرصت و وقت زیادی رو نگذاشتم؛ دو هفته رو اختصاص دادم به مطالعه یادداشتهایی که از گذشته داشتم و یک مقداری مشغول حل تستهای دروس تخصصی و عمومی رشته مهندسی کامپیوتر سالهای گذشته شدم
و با توجه به اینکه مباحث مورد مطالعه مباحثی سودمند و منابع از جزوات گذشته خودم و تستهایی که سالهای گذشته کنکور دکتری رو به طور خیلی خاص حل میکردم و نکات مهم رو یادداشت میکردم و این نتیجه خیلی خوبی رو برای من به همراه داشت.
البته نحوه مطالعه من شاید نسخه خوبی برای یک شخص دیگه ای نباشه، ولی به هر حال برای من به عنوان کسی که کار تدریس رو قبلا انجام میدادم خیلی سودمند واقع گردید.
مصاحبه هم همانطور که میدونید بعد از اعلام قبولی نتیجه آزمون کتبی؛ شما می تونید پنج دانشگاه رو برای مرحله مصاحبه شفاهی انتخاب کنید، من اولویت اولم دانشگاه صنعتی شریف بود و اولویتهای بعدی دانشگاه تهران، امیر کبیر، علم و صنعت و دانشگاه خواجه نصیر بود.
با توجه به سابقه پژوهشی خوب و اخذ نمره بالا در آزمون کتبی تقریبا شانس پذیرش در دانشگاه صنعتی شریف رو خیلی بالا دیدم و علی رغم اینکه به هر پنج دانشگاه برای مصاحبه دعوت شده بودم فقط برای مصاحبه دانشگاه صنعتی شریف رفتم.
بعضی مصاحبه ها در طی روزهای ماه مبارک رمضان بود که به همین ترتیب دانشگاه صنعتی شریف هم مصاحبه اش در ماه مبارک رمضان بود و با توجه به شرایطی که وجود داشت ترجیح دادم فقط مصاحبه دانشگاه صنعتی شریف رو شرکت کنم.
مصاحبه اساتید گروه هوش مصنوعی از همه داوطلبینی که در اون روز دعوت شده بودند انجام شد
مصاحبه از کارهای پژوهشی، سوابق علمی‌، میزان آشنایی با دانش زبان انگلیسی و نکاتی که لازمه تا یک دانشجو بتونه در دوره دکتری با موفقیت کار علمی و پژوهشی انجام بده مورد توجه مصاحبه کنندگان قرار داشت
خوشبختانه بنده چون هم سوابق علمیم (لیسانس و فوق لیسانس) از دانشگاه صنعتی شریف بود و این مورد باعث تقویت جایگاه من به عنوان متقاضی ورود به دوره دکتری شد؛
هم اینکه به نسبت بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون دکتری که عموما نمره زبان انگلیسی رو ندارند خوشبختانه نمره هفت آزمون آی اکس رو داشتم که این مورد هم کمک بسیار زیادی برای پذیرش در دوره دکتراست که شما قبل از ورود به دوره دکتری، نمره آزمون زبانتون رو از یکی از این آزمونهای معتبر در اختیار داشته باشید.

🔸منابعی که جهت آمادگی این آزمون مورد مطالعه قرار دادید رو ممنون میشم بفرمایید؟
🔹جنس مطالعه من با جنس مطالعه یک فردی که میخواد در آزمون دکتری شرکت کنه و پیشینه تدریس در دانشگاه رو نداره یک کم متفاوت است.
علتش هم این میتونه باشه که بسیاری از سر فصلهایی که در آزمون میاد رو من در گذشته تدریس کرده بودم و طبیعتا به اندازه کافی یادداشت های سودمندی رو در اختیار داشتم که این یادداشتها رو مطالعه کرده و این ارتباط پیشین با مباحث درسی خیلی کمک میکنه.
مثلا وقتی که شما خودت درس میدی درک عمیق تری از موضوعات پیدا می کنی و همین باعث میشه که در حل مسائل کار براتون راحت تر باشه.
نکته مهم اینه که در آزمون دکتری من توصیه می کنم به همه اونهایی که می خواهند در این آزمون شرکت کنند حتما بخش زبان انگلیسی رو جدی بگیرند یکی از ضعفهای جدی متقاضیان و داوطلبین آزمونهای کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری؛ عدم تسلط کافی به مبحث زبان انگلیسی است و همین ضعف باعث میشه اونهایی که در زبان انگلیسی قدرتمند تر هستند به طبع بتوانند راحت تر نتیجه بگیرند یعنی شما با یه حداقل درصد مثلا ۴۵ , ۵۰ درصدی در موضوع زبان انگلیسی در آزمونهای ورودی دانشگاه می تونید تفاوت فاحشی رو با افرادی که این درس رو ضعیف تر از شما هستند به نتیجه به دست بیارید.

🔸داشتن رزومه قوی تا چه اندازه می تواند در مقطع دکتری موثر باشد؟ اصولا شرایط و پیش شرط های قبولی در مقطع دکتری به چه صورت است؟
🔹اساسا دانشگاه های معتبر کشور در همه جای دنیا به دو مساله توجه بسیار دارند:
۱- داشتن سوابق علمی خوب از باب ریز نمرات تحصیلی در سالهای گذشته و سوابق خوب و ممتاز؛ پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد
۲- داشتن شخصیت دوام یافته و قوام یافته دانشجو. یعنی اینکه بین مقاطع تحصیلی چه میزان وقفه وجود داشته و به فعالیت حرفه ای مشغول بوده وچقدر فعالیتهای شخص مفید و مرتبط با تحصیلاتش بوده و به چه میزان این داوطلب از عهده فعالیتهایی که حین تحصیل به عنوان بخش آموزشی دکتری که شامل هم تحصیل و تدریس و پژوهش سنگین و فشرده در دانشگاه محل تحصیل خواهد بود.
بنابراین اساتید به ویژگی های علمی و پژوهشی و همچنین کاراکترها و ویژگی های شخصیتی اهمیت داده و مورد مداقه قرار میگیرند تا به این نتیجه برسند که فردی که متقاضی ورود به دور دکتری است از خودش چه تصویری رو به عنوان یک داوطلب و دانش آموخته در مقاطع قبلی که دارای شخصیت با ثبات تصمیم گیر و قاطع در انجام امور هست رو نشان میدهد.
به هرحال همه چیز می تواند اهمیت داشته باشد حتی درست لباس پوشیدن، درست حرف زدن و پاسخ دادن، داشتن اعتماد به نفس در پاسخها و عدم لکنت در ارائه مباحثی که مورد سوال قرار می گیرد.

🔸گروهی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور می روند و گروهی نیز ماندن در کشور و ادامه تحصیلات در دانشگاه های داخل، اساسا تفاوت میان این دو انتخاب چیست؟
🔹بنده تجربه کار در خارج از کشور رو در مقطع محدودی داشتم اما دوستان زیادی برای مقاطع کارشناسی و بالاتر به خارج از کشور عزیمت کرده اند و تحصیلاتشون رو در دانشگاههای خوب و ممتاز عموما کانادایی و آمریکایی سپری کردند و بسیاری از همین دوستان در همان شهرهایی که تحصیل کردند ،مشغول به کار شدند؛
و از طرفی دوستانی دیگر از بنده و شخص خودم در داخل کشور تحصیلاتمون رو به انجام رسوندیم و داریم سپری می کنیم و هر کدوم از اینها ویژگی های خاص خودش رو داره.
تبادل علمی و فرهنگی با جهان خارج لازمه دستیابی به مرزهای دانش و فن آوریست یعنی قطعا لازم است که در طی مقاطع تحصیلی در بخشی از تحصیل ارتباط با اشخاص و مراکز علمی معتبر دنیا داشته باشند که باعث اشنایی فرد با نحوه آموزش و پژوهش در اون کشورها میشه و هم باعث میشه در جریان آخرین دستاوردهای علمی در حوزه تخصصی خود قرار بگیرند.
بزرگترین آسیبی که تحصیل در خارج داره این است که عموما بسیاری از افرادی که برای تحصیل در مقاطع خصوصا تکمیلی میرند همانجا ماندگار شده و بر نمیگردند و این آسیب خیلی با هزینه بالایی برای کشور است. امیدواریم که در سالهای آتی تعداد بیشتری از عزیزان به کشور خودشون بازگردند تا از دانش و تخصصی که کسب کرده اند بتوانند به کشور منفعت برسونند. تحصیل در داخل کشور طبیعتا راحت تر است استرس مربوط به اخذ پذیرش، ویزا، زندگی در کشوری دیگه،
عادت و خوگرفتن و سکنی گزیدن شرایط راحتی نیست و می تواند مخاطرات زیادی رو به همراه داشته باشه.
ما در داخل کشور به لحاظ کیفی دانشگاههای خیلی خوبی رو داریم؛ ده تا دانشگاه اول کشورمون که دانشگاه شریف تهران، امیر کبیر، خواجه نصیر، علم صنعت، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شیراز و صنعتی اصفهان هستند از لحاظ کیفی جایگاه بسیار ممتازی در کشور دارند و برای بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی و‌پژوهشی دنیا شناخته شده هستند لذا تحصیل در این دانشگاهها که بسیاری از اساتیدشون با مراکز علمی و فن آوری دنیا در ارتباط هستند برای دانشجویان ما تقریبا همان دستاورد علمی که در خارج از کشور می تونند داشته باشند رو به همراه داشته و مزید بر آنکه در سالهای اخیر وزارت علوم و تحقیقات فن آوری از اعزام دانشجویان دکتری به فرصت مطالباتی ۶ تا ۹ ماهه حمایت جدی به عمل میاره که باعث میشه دغدغه دانشجویان رو برای اینکه بتوانند از آخرین دستاوردهای مراکز علمی معتبر دنیا مطلع بشوند رو مرتفع کنه.
من فکر می کنم که در هر دو حالت ما هم لازم داریم‌ که بعضی از دانشجوها همه تحصیلاتشون رو اینجا بخوانند و بعضی هم بروند خارج از کشور درس بخوانند اما قول بدهند که بر میگردند.

🔸برای تشویق دانشجویان به تدوین مقالات علمی پژوهشی چه پیشنهادی دارید؟
🔹خواهشم این است که اولا مقاله را خودشان تدوین کنند چون متاسفانه این روزها ما فضای آکادمیکی می بینیم که این عمل بسیار زشت برون سپاری مقالات خیلی گسترده شده است و ثانیا اینکه کار پژوهشی خوب هست اما باید پرسش انگیزه کافی باشد چون الزاما در کار پژوهشی منفعت تجاری و اقتصادی وجود ندارد لذا باید انگیزه کافی علمی وجود داشته باشد؛ بنابراین لازم است که مطالعه مداوم و مستمر داشته و درحوزه تخصصی خود با افراد صاحب نام ارتباط و بده بستان فکری داشته باشید.
آشنایی با زبانهای خارجی و در رأس آنها زبان انگلیسی برای حوزه های فنی مهندسی و پزشکی لازمه این است که بتوانید محتوای علمی اصیل تولید کنید و از اینکه در دنیا دانش به کدام مرز رسیده و قرار است شما این مرز را به چه شکل تا چه اندازه ای جابه جا کنید اطلاع داشته باشید.
به نظر بنده لازم نیست همه دنبال کار پژوهشی بروند و همیشه پیشنهاد من به همکارانم در دانشگاهها این بوده که باید در یک کار پژوهشی کمی تخفیف قائل بشیم تا دانشجویان از روشهای درستی سراغ کار پژوهشی بروند
مواقعی هست که دانشجو نمی تواند کار پژوهشی نوآورانه و اصیل انجام دهد پس این دانشجو می تواند کار سره مطالعه ای انجام دهد و کارهای دیگران را ببیند و گزارشی به ما تحویل دهد و ما همان رو در حد وسع و توان علمی خودش بپذیریم.
اما بعضی از دانشجوها توان علمی بیشتری دارند و می توانند کارهای اصیل انجام دهند پس می توانیم آنها را تشویق کرده و انگیزه بدهیم و همچنین مراکز و امکاناتی برایشان فراهم کنیم تا بتوانند با خیال راحت کار پژوهشی عمیق و نوآورانه انجام دهند که منجر به افزایش کیفیت کارهای پژوهشی ما در کنار کمیتهای خوبی که ایجاد کردیم بشود.

🔹جوانان ایران، جوانانی که آینده این کشور رو به دست خواهند گرفت و اکنون به دست دارند و در آینده نقش پررنگتری را باید ایفا کنند که نسلها جا به جا میشوند و طبیعتا مدیریت امور به جوانترها سپرده میشود و وظیفه خیلی سنگینی خواهند داشت پس هوشیارانه تر باید نسبت به این موضوعات برخورد کنند.
تحصیل علم، کار راحتی نیست. تحصیل را نباید ابزار رسیدن به منافع کوتاه مدت شخصی بدانیم باید برایش ارزش قائل شویم.
علم آموزی از گذشته های دور از زمان حکمای قدیم یونان تا الان ارزش ویژه ای داشته و امیدوارم که جوانهای ما هم ارزش بیشتری برای علم آموزی قائل شوند.
این روزها متاسفانه بنا به مشکلاتی که در حوزه اشتغال در کشور پدید آمده برخی از تحصیل علم ناامید و بی انگیزه شده اند و این اشتباه نبایدرخ دهد که فکر کنیم علم آموزی کاری بیهوده است؛ بلکه تحصیل علم و در مرزهای علم حرکت کردن لازمه این است که ما در آینده در دنیا بتوانیم همچنان رتبه خوبی داشته باشیم.
بتوانیم عزت و جایگاهمون رو ارتقاء دهیم و همچنان بتوانیم اقتصادمون رو شکوفا کنیم؛
شکوفایی اقتصاد بدون علم امکان پذیر نیست. تنها راه به دست آوردن جایگاه خوب در اقتصاد جهانی این است که ما اقتصادمون رو دانش بنیان کنیم.
خوشبختانه این روزها با رهنمودهای مقام معظم رهبری و موضوع بسیار نوآورانه ای که ایشون مطرح فرمودند تحت عنوان اقتصاد مقاومتی خیزها و‌ گامهای خوبی برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان برداشته شده که مستلزم همت بلندتری از سوی جوانترها است که دانش را به قصد به کار بستن بیاموزند و در کنار دانش حتما درستی استفاده از دانش را هم بایستی آموخت.
اخلاق، لازمه موفقیت و بالندگی جامعه ماست پس نباید از آن دوری کنیم همان گونه که خداوند در قرآن به رسول کریم می فرمایند که: انک لعلی خلق عظیم، خداوند بنده برگزیده خودش را به خلق عظیم می ستاید بنابراین؛ ما هم اگر می خواهیم بندگان خوب و شایسته ای برای خداوند بر روی زمین به عنوان جانشینان و خلفای الهی روی زمین باشیم اخلاق، سرآمد دیگر معیارها و لوازم موفقیت و بالندگی در دنیاست.
توصیه می کنم به عنوان یکی از دلسوزان کشور و یک فرزند ایران اسلامی به همه جوانترها و اشخاصی که در مراحل ابتدایی کسب دانش و دانش آموزی ورود به دانشگاه هستند این است که
راه علم آموزی راه کوتاهی نیست اما خسته نشوند از این مسیر.
یافتن و اموختن علم سختی ها و مشقت هایی دارد و خیلی زود تبدیل به ثروت نمی شود اما ثروتیست مادام و مستدام که به راحتی از بین نمی رود.
کسب ثروت از راه پول و در آمد ممکن است که برانگیزاننده و اغوا کننده باشد اما بسیار ناپایدارتر از آن چیزیست که فکرش را می کنیم و این علم است که می تواند در دراز مدت برای آحاد جامعه ما ثروتهای بی بدیلی را فراهم کند،
آرزوی موفقیت دارم برای شما و همه آنهایی که به علم و علم آموزی عشق می ورزند.

🔸یک دانشجوی موفق از دیدگاه شما چه دانشجویی است؟
🔹دانشجویی و دانشجو بودن راه طولانیست. یعنی اینطور نیست که بگوییم چهار سال درس کارشناسی میخونیم و تمام و یا دو سال ارشد میخونیم و تمام و به همین ترتیب برای دوره دکتری. واقعیتش این است که اولا باید همه سعی کنیم در زندگی، دانشجوی موفقی باشیم و مصداق این فرموده حضرت رسول صلوات الله علیه باشیم که ز گهواره تا گور دانش بجوی و که در اینجا ما رو به دانش آموختن من المهد الی اللحد هدایت و راهنمایی می کند لذا موفق بودن در کسب دانش به اینکه ما هدفمون از کسب این دانش چیه برمیگرده.
دانشجوی موفق دانشجوییست که به طبع بنا را بر این داشته باشد که دانشی را بیاموزد که این دانش بر معرفتش از خودش و معرفتش از رابطه خودش با جامعه و رابطه خودش با صاحب هستی را بیفزاید بنابراین صرف اینکه دانشجو بخواهد درس و مشق را خوب پاسخ دهد و نمره امتحانی خوبی داشته باشد کفایت نمی کند،
بلکه دانشجو باید اخلاق داشته؛ باشه دانشجو باید تعامل داشته؛ باشد دانشجو باید در طول دوره دانشجویی شخصیت خودش رو یاد گرفته و بسازد.
یعنی دختر یا پسری که به دانشگاه وارد می شود باید زمینه برایش فراهم باشد تا بتواند در آن دانشگاه هم روی علم خودش کار کند و در نهایت افزایش علم داشته باشد و هم معرفت و شخصیت خودش را متکامل و متعالی کند، اخلاقش را وارسته کند و بتواند برای ورود به جامعه یک ورود موفق و پر از انگیزه و هدف را آماده کند؛ چون دانشجو بودن، سرآغاز راه نقش آفرینی در جامعه است و در جامعه ما اتفاقی که افتاده و می افتد این است که خروجی دانشگاههای ما خروجی مراکز آموزشی هستند که نقش های مختلفی را در جامعه بر عهده میگیرند و‌ هر چه قدر دانشجوی ما موفق تر، سر زنده تر، با اخلاق تر و راست کردارتر باشد، به طبع؛ جامعه ای که ساخته خواهد شد جامعه ای پویاتر و با قابلیتهای بیشتر و بالنده تری خواهد بود/

فیلم مصاحبه در کانال اپارات دوستان سلام

https://www.aparat.com/v/7M9Pm

ارسال دیدگاه