کد خبر: 9825

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۱۷ - ۴:۵۸

عبدالحکیم ملازهی لاشاری؛ شاعر، نویسنده

‍ الکتب بساتین العلماء. (امام على‏ (علیه السلام)) ‏ کتاب بوستان دانشمندان است. کتاب، چراغِ همیشه آویخته از سقف بلند فرهنگ و شاخصِ مهم در ارزیابی توسعه همه جانبه است. نویسندگان و ناشران برآنند تا این چراغ را پرفروغ نگه دارند و امر توسعه را به پیش ببرند. خداوند رو شاکرم که در سرزمینی زندگی […]

‍ الکتب بساتین العلماء. (امام على‏ (علیه السلام)) ‏
کتاب بوستان دانشمندان است.
کتاب، چراغِ همیشه آویخته از سقف بلند فرهنگ و شاخصِ مهم در ارزیابی توسعه همه جانبه است.
نویسندگان و ناشران برآنند تا این چراغ را پرفروغ نگه دارند و امر توسعه را به پیش ببرند.
خداوند رو شاکرم که در سرزمینی زندگی میکنم که جای جای ان هم مردمانی نیک و هم طبیعتی خارق العاده و منحصر به فردی دارد .
اما متاسفانه من و هم نسلانم زیاد با این خوبی ها و نعمات نیک این سرزمین اشنا نیستیم ….
نمیدانم جهت عدم این اشنایی و غریبه بودن 
 پدرم را مخاطب قرار دهم 
یا جامعه را 
یا خودم را 
و یا …..
ولیکن باز هم خدا را شکر که هستند اساتید دلسوز و بزرگواری که همیشه دغدغه فرهنگ و زبان رو دارند و در جهت اموزش و ترویج ان زحمات و مشقتهای زیادی
رو بدون هیچ چشم داشتی متحمل می شوند که درود میگوییم به این وجدان پاک و بیدار این رادمردان نیک صفت
استاد خوبان 
نیک اندیش مجاهد 
بزرگمردی از تبار بلوچستان 
جناب اقای عبدالحکیم ملازهی لاشاری
سلام و عرض ادب و احترام و خدا قوت خدمت شما
🔸ابتدا جهت آشنایی بیشتر لطفا بیوگرافی خودتون رو بفرمایید؟
🔹بنده عبدالحکیم ملازهی با تخلص لاشاری، فرزند ملا شیرمحمد  از قبیله رئیسی در کوپچ لاشار ( نایی ) بلوچستان، بتاریخ بهمن ماه ۱۳۴۱ بدنیا آمده ام.
🔸بفرمایید که شما در چه قالب هایی شعر می سرایید چه سبک هایی و یا کلا موضوعات و مضامین اشعار شما بیشتر چیست و چرا چنین موضوعاتی را انتخاب می کنید؟
🔹سبک شعری بَنده سبک سنتی (کلاسیک) بلوچی است که ویژگی خاص خود را دارد .
بیشتر در قالب مثنوی بلوچی و کمتر در قالب غزل شعر می سرایم.
در مورد موضوعات و مضامین شعری سوال نمودید، عرض میکنم، از کوزه آن تراود که اندروست . بنده با توجه به عشقی که به وطن و به قوم و نیز اطلاعاتی که از تاریخ درخشان گذشته دارم، اجحاف و نامهربانی های جامعه و زیر پا گذاشتن مرام های مثبت  قومی را طاقت نمی آورم و آتش درونم را با آهِ شعر بیرون میریزم، تا مگر گوشی بشنود و یا آب سردی باشد بر دل سوخته ی مظلومان.
مضامین شعری بنده بیشتر حماسی و نیز اجتماعی هستند.
 🔸شما یکی از شاعران توانمند استان و خطه بلوچستان و همچنین کشورعزیزمان ایران هستید؛
خودتون بیشتر آثار چه شاعرانی را مطالعه می کنید و در سرودن تحت تاثیر کدام شاعر هستید؟
🔹متشکرم. بنده در شعر فارسی بیشتر متاثر از دو شاعر  گرانقدرمون مولوی و سعدی هستم. و اما از کوچکی به همنشینی با بزرگان خودمان که خاصا  اشعار سنتی بلوچی  را از نوار کاست گوش می دادند و در مورد آن تفسیر میکردند، مشتاقانه علاقه داشتم و شیرین کامی م را از اشعار مولوی روانبُد، تا مدتها احساس میکردم . 
تا اینکه، طوفان ادبیات تخصصی مضمون دار حضرت مولانا روانبد، کشتی علاقه ام را غرق در دریای پرعمق ادبیات کرد و طبع آزمایی بنده مرهون علاقه به سلطان شاعران، سعدی بلوچستان است.
🔸جناب استاد لاشاری عزیز، در این شصت هفتاد سال اخیر در لاشار هیچگونه همایش ادبی منطقه ای و یا فراگیر استانی برگزار نشده، شما با زحمت و پشتکار در سال گذشته یک همایش استانی بزرگ برگزار نمودید که نقطه عطف شروعی زیبا برای نشاندن نهال شعر و ادب منطقه بود، این موفقیت را بهتون تبریک میگم. شما در این مورد توضیحاتی عنایت بفرمایید ؟
🔹از امروز بیست سال قبل، برادر محترم بنده، استاد عبدالغفور کؤپچی همراه با بنده و چندی دیگر از علاقه مندان ” انجمن ادبی داز لاشار” را با مجوز از شعر و ادب ارشاد شهرستان ایرانشهر و حضور بزرگان آن زمان، چون مرحوم استاد آبسالان، استاد ایرانژاد، مهندس باشنده و …. رسما افتتاح نمودند که پس از مدتی با گذشت زمان به علت گرفتاری و مشکلات  مردم از بین رفت. دوباره بعد از گذشت چندین سال، با پیشنهاد و همراهی عزیزان ادب دوست، بنده همان انجمن را با نام جدید ” انجمن ادبی لاشارزمین ” فعال نمودم. که در واقع بتوانیم ادبیات بلوچ را در این وادی، در قالب شناساندن فرهنگ اقوام ایرانی برای ملت و کشور عزیزمون بشناسانیم. به همین هدف و با یاری مسئولین گرانقدر منطقه ای و استانی، سال گذشته توفیق یافتیم  نخستین جشنواره شعر و ادب لاشار را با کیفیتی مطلوب در کهن دیار لاشار با مرکزیت اسپکه برگزار نماییم.
🔸آیا هم اکنون انجمن ادبی لاشارزمین فعال است ؟
🔹بلی، استقبال دوستان و عموم علاقه مندان به فرهنگ، و نیز حمایت جانبی ارشاد شهرستان و بخشدار منطقه، گردهمایی های ماهیانه در جای جای منطقه ی زیبای لاشار داریم که حضور ادیبان و نخبگان، صفابخش محافل ماست.
🔸وضعیت انجمن های ادبی در شهرستان چگونه است و آیا فضا برای فعالیت ادبی و شاعران جوان در شهرستان فراهم است؟
🔹به لطف نظام کشورمون کار برای زبان آزاد است و فضا برای فعالیت هم داریم . اما متاسفانه آنطور که انتظار میرود، نه از طرف دولت حمایت و استقبال میشویم و نه از طرف ملت، که این مورد جای تأمل و نیاز به چاره جویی دارد .
🔸به نظر شما، تلاش شاعران جوان بیشتر متوجه ماندگار شدن شعر است یا تجربه کردن فضاهای نو؟
و شما چه توصیه ای برای دوستان و جوانان علاقمند به شعر دارید؟
🔹هر دو، اما این امر بستگی به میزان عشق شاعران و چشم انداز فکری آنها دارد. اما هر چه باشد ارشمند است زیرا جنس قدم گذاشتن در وادی ادبیات، به هدف احیای ارزشهای یک جامعه، عملی پسندیده و قابل تقدیر است، و خود عالمی زیبا و لذتبخش دارد.
🔸اگر دوستانی به شعرعلاقه مند بودند چطور میتونند راهشون رو پیداکنند و چطورمیتونن باشخص شما ارتباط‌برقرارکنند؟
🔹علاقه، طبع نازک و ریزبینی از پله های ترقی در شعر هستند.
شرطِ بعدی پس از داشتن این سه خصوصیت، مطالعه ی با دقت و تفسیر اشعار شاعران بزرگ با کمک اطرافیان اهل فن  است. که در اینصورت مطمئنا به گنجی از شعر و ادب دست پیدا خواهند کرد. دور، دور ارتباطات هست. بنده در هر حالت و هر زمان  در خدمت  عزیزان هستم.
🔸جناب استاد حکیم لاشاری آیا شما 
مشوق‌، راهنما و یا حتی الگویی در شعر و شاعری و یا حمایت کننده ای داشته اید؟ و انتظاراتتون از مسؤلین چی هست در این زمینه اگر بیشتر توضیح بدید ممنون میشم؟
🔹بنده همیشه کمبود حمایت کننده داشته ام، اما مشوّق و راهنمایم از بدو فدم نهادن درین وادی، برادر بزرگترم جناب عبدالغفور ملازهی کوپچی، که خود استاد سخن و نثر و غزل بلوچی است در کنارم، و سایه ی مهرش همیشه بالای سرم بوده است.
بحث بعدی اینکه از مسئولین عزیز انتظار میرود، در چاپ آثار بلوچی عزیزان به صورت ماهنامه یا کتاب، مساعدت نمایند. و ضمنا اشعار پر محتوی و ارزشمند بلوچی را در کتب درسی ویژه مناطق بلوچ نشین بگنجانند. تا قدمی با ارزش  در راه احیای ارزشها ، و زبان بلوچی برداشته شود.
🔸ارتباط شغل معلمی با شاعری؟
🔹شعر نوعی درس است که به جامعه ارائه می شود و رابطه بلافصل با شغل معلمی دارد.
🔸چگونه می توان در شعر گفتن شاخص و نمونه شد؟
🔹باید آیینه ی انعکاس حرف دل مردم باشیم. باید جهان بین و دورنگر باشیم. باید  افکار را از بندها بگسلانیم و به دوردستها پرواز بدهیم.
🔸مشکلات شاعران در بلوچستان و مناطق کمتر توسعه یافته؟
🔹کلا هنر در بلوچستان جایگاه خوبی ندارد و تا رسیدن به جایگاه اصلی خود فاصله دارد. متاسفانه مردم ما با عینک تحقیر به هنر می نگرند. به دلایلی که بحثش دراینجا نمی گنجد ارزش هنر دراین مناطق نهادینه نشده است. لذا با توجه به اینکه:
مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد، اکثریت مردم ما مستمع ما نیستند، بجز اندک ادیب و ادب دوست که این بنای شاعری را فرو می ریزد.
🔸 ایا اشعار شما تا کنون به چاپ رسیده است؟
🔹خیر؛ بنده شش مجموعه کتاب آماده ی چاپ دارم که به علت عدم توان مالی به چاپ نرسیده اند. همانطور که در بالا گفتم، چون ارزش کار فرهنگی برای مردم ما تعریف نشده، عزیزانی که توان مالی دارند، همکاری نمی کنند در حالیکه برای یک مهمانی بیش ازینها هزینه می کنند.
🔸به نظر شما عدم استقبال دوستداران کتب و کلا بسته های اموزشی فرهنگی و هنری که به زبان بلوچی چاپ میشوند 
عدم اشنایی با خود زبان بلوچی است 
(منظورم خواندن و نوشتن میباشد ؟!)
🔹نه؛ عدم داشتن عشق به زبان و نداشتن جایگاه آن بدلیل اینکه فرهنگ دوستی کار نشده  و …..
چنانچه عشق باشد، خواندن و نوشتن بلوچی خیلی راحت و امکانپذیر است. 
🔸جناب استاد ملازهی، پرسشی که قبلا از سایر اساتید دست اندر کار همچون شماعنوان نموده ام را مطرح میکنم و خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونیم.
نسل (دهه هفتاد)بدلیل عدم اشنایی با خواندن و نوشتن زبان بلوچی متاسفانه در خواندن نشریات و کتب زبان بلوچی بسیار مشکل دارد.
ای کاش عزیزان و اساتید دست اندر کار  زبان و ادبیات بلوچی بیشتر در امر اموزش خواندن و نوشتن این زبان (بصورت تشکیل کلاس اموزش زبان در موسسات و انستیتوهای زبان خصوصی )  اقدام میکردند تا علاقه مندان به کتب و نشریات بلوچی فهم و خواندن مطالب گوهر بار اساتیدی همچون شما برایشان مقدور میبود..
همچنانکه ما در همه شهرهای منطقه بلوچستان بیش از چندین اموزشگاه زبان انگلیسی و یا سایر زبانها رو داریم
چرا در حالت موسسات خصوصی از ظرفبتهای عزیزانی همچون شما استفاده نمیشود
عدم تمایل شما اساتید؟؟
یا داوطلب!؟
در نهایت چه راهکاری  مدنظرتونه!!?
🔹ببینید عزیزانم من گفتم که عشق و انگیزش به هر کاری آن کار را آسان می کند . ما مشکل داوطلب داریم. در دورانی که قحطی محبت به زبان محسوس است، اونهایی که به استادی زبان رسیده اند عاشقند. و عاشق برای تدریس هنر خود، سر از پا نمی شناسد. در انجمن های ادبی که در بسیاری جاها داریم، درصد نا چیزی از مردم ما استقبال میکنند و دلیلش ضعف فرهنگی مناطق ماست که تنها با مساعدت رسانه ها  مخصوصا تلویزیون میتوان این زخم جامعه را مرحم کرد . بایست کار فرهنگی را به خانه ها برد و نهادینه کرد و این همه گیر کردن، از راههای دیگر میسر و امکان پذیر نیست. 
انسان پس از درک ارزش کار دنبال آن میرود و در غیر اینصورت و بدون حمایت رسانه های فرهنگی ، تلاش یکطرفه ی تعدادی علاقه مند ، راه بجایی نخواهد برد . کما اینکه فرهنگ دوستان بدون چشمداشت و فقط به احترام زبان دوستی ، نامنظّم یعنی افتان و خیزان به کار خود ادامه میدهند و میطلبد ک مسئولین مربوطه عزیز دست ترحم بر سرشان داشته باشند.
🔸ن و القلم و مایسطرون
جان   نباشد  جز  خبر  در  آزمون    
   هر که  را افزون خبر جانش فزون
اقتضای جان چو ای دل آگهی است    
   هر که آگه تر بود جانش  قوی است
استاد ارجمند جناب اقای عبدالحکیم لاشاری
از شما بزرگوار که در جهت ترویج و شناساندن فرهنگ غنی سرزمین نیاکانمان را برای من و هم نسل هایم که دیر بازیست با این زبان شیرین مادری و فرهنگ غنی بلوچستان  بیگانه  شده ایم، گام نهاده اید کمال تشکر را دارم. 
از خداوند منان برایتان تندرستی و توفیق عمل روز افزون رو خواستارم 
ان شاء الله. موفق باشید.
🔹جناب صمد رکنی عزیز از مصاحبت با شما خوشحال شدم .ضمن اینکه جامعه ما به جوانانی مانند شما افتخار میکند ، از شما میخواهم در میدان فرهنگ و هنر و ادب همچنان قدمهای محکم بردارید . بلکه حضور شما در کنار دیگر فرهنگ دوستان نوید بخش آینده ای روشن برای بلوچستان و ایران عزیزمان باشد . از شما تشکر میکنم و برایتان موفقیت و سربلندی آرزو میکنم .
 🔸امیدوارم بتوانم در رکاب شما استاد ارجمند شاگرد خلفی باشم خداوند سایه شما بزرگواران رو برایمان حفظ بنماید شما سرمایه های این جامعه غنی از فرهنگ میباشید  ممنون از همه ی خوبی های شما.
لطفا این حقیر رو از دعای خیرو نصایح ارزنده تان بی نصیب نفرمایید.
چشمان نیازمند من محتاج دستهای پر مهر شما میباشد .
تا گفتمان صمیمی و مهمان دیگر شما رو به خدای بزرگ و منان میسپارم .
در پناه حق ایزد منان 
ارادتمند شما حقیر 
رکنی صمد
(روشن بین )
www.doostan-salam.com
دوستان سلام💐
ارسال دیدگاه