کد خبر: 10230

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ - ۱۳:۲۷

مشکلات اساتید حق التدریس در جامعه محلی

سلام لطفاً خودتان رو معرفی نمایید؟ محمد مراد زهی هستم از نیک شهر بخش لاشار روستای تنگه سرحه هم‌اکنون ساکن چابهار هستم. رشته مدیریت دولتی گرایش MIS از دانشگاه علامه طباطبایی تهران. دوران ابتدایی رو در مدرسه حداد تنگ سرحه گذراندم دوران راهنمایی را در مدرسه شبانه‌روزی شهید هاشمی نژاد پیپ گذراندم دوران دیپلم و […]


سلام لطفاً خودتان رو معرفی نمایید؟
محمد مراد زهی هستم از نیک شهر بخش لاشار روستای تنگه سرحه هم‌اکنون ساکن چابهار هستم. رشته مدیریت دولتی گرایش MIS از دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
دوران ابتدایی رو در مدرسه حداد تنگ سرحه گذراندم دوران راهنمایی را در مدرسه شبانه‌روزی شهید هاشمی نژاد پیپ گذراندم دوران دیپلم و پیش‌دانشگاهی رو در دبیرستان نمونه دولتی دارالفنون گذراندم. و در کنکور سراسری ۱۳۸۷موفق به کسب رتبه ۷۸۲زیرگروه یک منطقه سه و ۱۰۲۴ منطقه سه و ۳۶۴۲ کشوری شدم. دوران کارشناسی رو در رشته مدیریت دولتی دانشگاه سیستان و بلوچستان گذراندم و در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران فارغ‌التحصیل شدم. و پس از فراغت از تحصیل به‌واسطه اعتماد رئیس دانشگاه پیام نور نیک شهر جناب دکتر محمد کریم رئیسی به‌صورت حق‌التدریس در دانشگاه مشغول شدم. در آن زمان در فراخوان هیات علمی دانشگاه ولایت ایرانشهر شرکت کردم به دلیل برخی سلیقه‌ها در جلسه کمیسیون هیات جذب پرونده بدون بررسی بایگانی و جواب درستی ندادن. پس از ناکامی در هیات علمی دانشگاه ایرانشهر به دلیل مسائل مالی در اولین آزمون استخدامی شرکت کردم و در همان آزمون به‌عنوان نفر اصلی دادگستری شهرستان چابهار مشغول شدم.
 بعد از فارغ‌التحصیلی چرا ادامه تحصیل ندادید و کجا مشغول هستید؟
با عنایت به وضعیت مالی خانواده کار و شغل اولویت اصلی و مهم‌تر بود برام. در آزمون دادگستری شرکت و در همان آزمون قبول شدم. البته هم‌زمان آزمون بانک صادرات چابهار قبول شدم که در جلسه مصاحبه به دلیل اینکه مدرک کارشناسی ارشد داشتم و با مدرک کارشناسی ثبت‌نام کرده بودم رد شدم.
 شما به‌عنوان یک استاد در نقش مدرس فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی برای یک استاد لازم است برای تدریس؟
ویژگی‌های یک استاد می‌تواند ضمنی و تلویحی باشد. ویژگی‌های ضمنی مربوط به دانش تخصصی استاد. اخلاق. تعهد و نرم‌خویی و… باشد و دانش صریح مربوط به‌ظاهر آراسته. شیک و مرتب و منضبط. مسلط به فنون تدریس و نرم‌افزارهای روز و مباحث درسی می‌باشد.
 علاقه‌مند به تدریس چه دروسی در دانشگاه هستید و چرا؟
۱-مدیریت استراتژیک* به جهت وادار کردن انسان به نگاه بلندمدت و پرهیز از نگاه‌های کلیشه‌ای محدود و بسته ۲- *مدیریت تطبیقی* به دلیل تلاش انسان جهت استفاده از تجربیات سایر کشورها و آشنایی با ساختار و ماهیت حکومت‌ها. دولت‌ها. شهرها و ملت‌ها.۳- *مدیریت منابع انسانی*. به دلیل اینکه نیروی انسانی به‌عنوان اصلی‌ترین عامل دوام پیشرفت سازمان‌ها و دولت‌هاست و ضرورت توجه به این عامل مهم.۴- *مدیریت تعاونی‌ها*. به دلیل نیاز انسان به تعاون و همکاری و پرهیز از تک‌روی وتک بعدی فکر کردن. و تشریک‌مساعی در فعالیت‌های دست جمعی. ۵- *مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی*. به دلیل رقابت‌های جهانی و پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور تئوری‌های جدید دانشی و نیاز به مطابقت دادن و سازگار کردن خود با رقبا از طریق کسب مهارت درزمینهٔ تکنولوژی‌های جدید.
 وظیفه یک استاد در جامعه محلی خود چیست؟
تقویت حس خودباوری و اعتمادبه‌نفس در جامعه محلی احیای روحیه پشتکار تعاون همکاری و همدلی در جامعه نوع‌دوستی و حس تغییر و خروج از حالت انجماد افکار. تحریک افراد جامعه محلی به خروج از یک محیط بسته و آشنایی با محیط‌های جدید اقوام و شهرهای مختلف. تشویق به امر مطالعه و اهمیت دادن به علم و دانش و ادامه تحصیل در جوانان و…
 به نظر شما چه مشکلاتی در جامعه محلی و اساتید حق‌التدریس وجود دارد؟
نگاه محدود و کلیشه‌ای،نا امیدی ، پایین بودن سواد علمی و اجتماعی جامعه محلی، عدم اعتمادبه‌نفس، عدم همکاری، زود دلسرد شدن و بها ندادن جامعه محلی به نخبگان خویش، عدم بلوغ سیاسی در جامعه محلی، عدم وحدت و اتفاق‌نظر نخبگان، عدم وجود احزاب و انجمن‌های سیاسی اجتماعی و فرهنگی، قدرت غالب مذهبیون نسبت به دانشگاهیان که به‌راحتی در جامعه مقبولیت پیدا می‌کنند.
 برای حل این مشکلات چکار باید کرد؟
آموزش و فرهنگ‌سازی تبلیغ رسانه‌ای جهت جلب کمک‌های خیرین و نشان دادن این محرومیت‌ها و استعدادها به مراکز کشور …تقویت روحیه همدلی و همکاری و اعتمادبه‌نفس. کار روانشناسانِ با جوانان فعال. تشویق به امور کارآفرینی.
 آخرین حرف شما به هم نوعان و جامعه محلی خویش؟
حرکت و کوشش جهادی درراه کسب علم و دانش. خروج از جامعه بسته به جوامع باز همزیستی با مردم دیگر شهرها و اقوام و استفاده از تجربیاتشان. عزم راسخ و توکل بر خداوند.

ارسال دیدگاه