کد خبر: 9740

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۰۹ - ۷:۲۶

مصطفی دانشور هستم هنگامی در کرج بودم زبان‌ فرانسه و آی‌تی را به خاطر علاقه شخصی دنبال کردم. بعدها این علاقه افق جدیدی در فعالیت‌های من گشود.

مصطفی دانشور هستم در اولین روز از آخرین ماه پاییز دهه معروف شصت(۱۳۶۲) در لاشار تاریخی به تماشای جهان آمدم. تا شروع دبستان در کوچه باغ‌های پیپ کودکی را طی کردم. تا آنکه جرس فریاد داشت محمل بسته و عزم سفر به دیار پهره کنید. رستن و درس خواندن تا به گاه رَستن و رفتن […]

مصطفی دانشور هستم در اولین روز از آخرین ماه پاییز دهه معروف شصت(۱۳۶۲) در لاشار تاریخی به تماشای جهان آمدم.
تا شروع دبستان در کوچه باغ‌های پیپ کودکی را طی کردم. تا آنکه جرس فریاد داشت محمل بسته و عزم سفر به دیار پهره کنید.
رستن و درس خواندن تا به گاه رَستن و رفتن به منزگاهی دیگر در ایرانشهر بیشترین زمان‌ از عمر خویش را در دیار نخل و آفتاب‌های تابنده گذراندم. بسیاری از تحولات اجتماعی و فرهنگی شهر را دنبال می کردم. سعی کردم شانس خود را در وادی هنر بیازمازیم. گروه تئاتر مدرسه ما در شهرستان رتبه اول را کسب کرد و بعدا در زاهدان بگمانم سوم شد. هر چند به هنر علاقه‌مند بودم اما فلک در دیگر فکری بود. پس سال دوم در دبیرستان راه ریاضیات پیش گرفتم. با دوستان‌ همدل و زحمات مسئولین دبیرستان و حمایت خانواده‌ها همه بیست و اندی یاران موافق راهی دانشگاه‌های در سراسر کشور شدیم.
من نیزبا دیپلم‌ریاضی راهی مرکز کشور شدم که‌از آنجا در کلانشهر مجاور، کرج، محصل و ساکن دانشگاه خوارزمی شدم. بودن در قدیمی ترین دانشگاه کشور این انگیزه در من و برخی هم استانی‌هایمان ایجاد کرد که علاوه بر انجام کار اصلی که تحصیل بود همانند سایر گروه‌های دانشجویی به فعالیت‌های فرهنگی و هنری بپردازیم. آن سال‌ها تعداد دانشجویان در تهران و حومه از این استان بسیار محدود بود. اما همان عده قلیل چندین برنامه در دانشگاه‌های تهران برگزار کردند. نمونه درخشان هفته خوابگاه‌ها در کوی دانشگاه تهران بود.
سال ۸۴ با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی به خدمت آموزش و پرورش در آمدم. تقریبا به مدت ده سال در خدمت مردمان نجیب و قدرشناس بمپور بودم. در سطوح‌ بالاتر در ایرانشهر کلاس‌های مکالمه زبان انگلیسی نیز تدریس می کردم.
هنگامی در کرج بودم زبان‌ فرانسه و آی‌تی را به خاطر علاقه شخصی دنبال کردم. بعدها این علاقه افق جدیدی در فعالیت‌های من گشود.
در کنار فعالیت‌های رسمی آموزشی در زمینه توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز و سیستم عامل لینوکس ملی زمین مشغول بوده و هستم. با آنکه اوایل ورود اینترنت به استان سرعتش پایین بود اما از طریق گروه‌های مجازی که حول محور نرم‌افزارهای متن‌باز شکل گرفته بود توانستیم تیم‌هایی در زمینه لینوکس(نوعی سیستم عامل) و سایر نرم‌افزارهای کاربردی تشکیل بدهیم. تولید لینوکس ملی زمین و قبلتر مدیاویکی(نرم‌افزار ویکی‌پدیا فارسی و بلوچی) بعضی دستاورد‌های این همکاری ملی و بین المللی بود.
در این گونه برنامه‌ها علاوه بر رفع مشکلاتی عمومی فنی سعی شده در زمینه بومی‌سازی(ترجمه یا افزودن حروف لازم بلوچی) این گونه نرم‌افزارها مانند مدیاویکی زبان فارسی و بلوچی نیز توسعه یابد.
از آنجایی موضوع نرم افزار به مقوله امنیت و تحریم‌های ناجوانمردانه کشورهای مرتبط می بود. من و دوستانم سعی کردیم با رفع موانع مشارکت ایرانیان در این زمینه قدم‌های مثبتی برداریم. با توجه به فعالیت‌های حقوقی نرم‌افزارها و مدیریت تیم‌های مشارکت‌کنندگان از طرف تیم تولید کننده لینوکس زمین به عنوان مشاور و توسعه دهنده در سال ۱۳۹۱ دعوت شدم.
در موضوع حقوقی نرم‌افزارها سخنرانی‌های در تهران در موسسه منظومه خرد برگزار گردید. پارسیدورا دومین لینوکس کاربردی بود که با هدف کاربران خانگی تهیه و تولید شد.
به هنگام تحصیل در مقطع تکمیلی به دلیل علاقه به زبان مادری مقالاتی در زمینه زبان بلوچی نگاشتم. موضوع ظرفیت فعل و تکرار در مقوله واژه‌سازی جز آخرین نوشته‌های من در موضوع زبان بلوچی می باشد. تکرار در زبان بلوچی در دومین همایش زبان‌ها و گویش‌های ایرانی پذیرفته و در مجموعه مقالات چاپ شد. در زمینه آموزش زبان انگلیسی مقاله‌ای در زمینه آماده سازی جلسه اول تدریس ارائه دادم در سال ۱۳۹۲ در ۱۲ کنفرانس بین المللی انجمن زبان در زاهدان پذیرفته شد.
مدت یک سال به عنوان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ایرانشهر در سال ۱۳۹۴ در خدمت صنعتگران و گردشگران شهرستان بودم.
هماکنون علاوه بر تدریس در زاهدان، در موسسه کنکاش به عنوان عضو موسس و مدرس در زمینه کارآفرینی همکاری دارم. ما در این موسسه به دنبال کارآفرینی فرهنگی و تغییر فرهنگ کار و اشتغال در جامعه هستیم. دومین هدف ما شتاب بخشی به فعالیت‌های فرهنگی که منتج به تولید انبوه شود.

ارسال دیدگاه