کد خبر: 10359

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ - ۶:۴۷

“پنیرباد” گیاه بومی سیستان و بلوچستان با خواص دارویی و کاربرد صنعتی

پنیرباد’ گیاه بومی سیستان و بلوچستان با خواص دارویی و کاربرد صنعتی  ‘پنیرباد’ که در زمره گیاهان دارویی منطقه بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود و از دیرباز بومیان منطقه از آن برای درست کردن پنیر بهره می‌گرفتند، خاصیت دارویی نیز دارد و گفته می‌شود سرطان را درمان می‌کند.  این […]

پنیرباد’ گیاه بومی سیستان و بلوچستان با خواص دارویی و کاربرد صنعتی

 ‘پنیرباد’ که در زمره گیاهان دارویی منطقه بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود و از دیرباز بومیان منطقه از آن برای درست کردن پنیر بهره می‌گرفتند، خاصیت دارویی نیز دارد و گفته می‌شود سرطان را درمان می‌کند.

 این بوته جزو پوشش گیاهی شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، سرباز، سیب و سوران، زابلی، ایرندگان، کوه بیرک و حوالی زاهدان به‌ویژه در منطقه اسکل آباد به شمار می‌رود و در دشت و دامنه کوه به‌وفور می‌روید.
این بوته جنگلی در تمام فصول سال سبز است و در اوایل تابستان میوه آن به ثمر می‌رسد و در برخی کتاب‌ها از این گیاه به نام ‘ویتانیا’ نیز یادشده است.
‘پنیرباد’ دارای برگ‌های گوشتی و سبزرنگ است که از خاک در برابر طوفان نیز محافظت می‌کند، شاخه‌های این گیاه منشعب و سفیدرنگ، برگ‌های آن چرمی، سخت و نیزه‌ای است و میوه‌های کروی و زردرنگی دارد.
 این گیاه، بومی مناطق جنوب شرق کشور به‌ویژه منطقه بلوچستان است که از دیرباز بومیان منطقه از میوه و بذر آن به‌عنوان ‘مایه‌پنیر’ برای درست کردن پنیر محلی بهره می‌برده‌اند.

 بومیان پس از خشک شدن بذر یا میوه این گیاه آن را می‌کوبیدند و از پودرش به سبب داشتن خاصیت انعقاد شیر به‌عنوان مایه‌پنیر استفاده می‌کردند.
بذر و برگ پنیر باد نیز خاصیت ضد سرطانی دارد و به همین منظور اکنون یک گروه تحقیقاتی از سوی شرکت خصوصی در اصفهان برای مطالعه بر روی این گیاه، فرآوری و بهره‌گیری از خاصیت دارویی آن اظهار تمایل کرده است.

سالانه می‌توان در اوایل فصل تابستان قریب ۲۰۰ تن ‘پنیر باد’ از منطقه بلوچستان برداشت کرد.

تاکنون از این گیاه در داخل استان استفاده صنعتی نشده و بهره‌گیری از آن تنها جنبه سنتی دارد.

 اداره کل منابع طبیعی در نظر دارد با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای استفاده مطلوب از این گیاه اقداماتی را در این زمینه انجام دهد.
 با توجه به اینکه در ایران از مایه‌پنیر حیوانی که حجم عمده آن از مواد خارجی وارداتی است استفاده می‌شود، می‌توان با تولید انبوه این گیاه را جایگزین مایه‌پنیر حیوانی کرد.
 منطقه بلوچستان به‌ویژه شهرستان خاش {به‌ویژه بخش ایرندگان} دارای انواع گیاهان دارویی است که بهره‌برداری مطلوب از آن‌ها می‌تواند موجب درآمدزایی و رونق اقتصادی منطقه و اشتغال‌زایی برای بومیان شود.

امید است در سال حمایت از کالای ایرانی در آینده نزدیک شاهد شناسایی و بهره‌برداری مطلوب از همه نوع پوشش گیاهی منطقه و سرمایه‌گذاری مطلوب در این زمینه باشیم.

 

ارسال دیدگاه