کد خبر: 10170

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ - ۰:۱۰

مهران یزدان دوست رتبه ۴۰ ارشد رشته مهندسی بهداشت 

مهران یزدان دوست رتبه ۴۰ ارشد رشته مهندسی بهداشت 🔶بیوگرافی(تحصیلات ) بنده مهران یزدان دوست (سابقاً کلینکی) اهل و ساکن ایرانشهر. دوران ابتدایی در دبستان فاروق اعظم ،راهنمایی در مدرسه فرهنگیان و مقطع دبیرستان را در دبیرستان های فاروق اعظم و شهید آتشدشت سپری کردم. بنده تقریبا تمام دوران قبل از دانشگاه را در مدارس […]

مهران یزدان دوست رتبه ۴۰ ارشد رشته مهندسی بهداشت

🔶بیوگرافی(تحصیلات )

بنده مهران یزدان دوست (سابقاً کلینکی) اهل و ساکن ایرانشهر.

دوران ابتدایی در دبستان فاروق اعظم ،راهنمایی در مدرسه فرهنگیان و مقطع دبیرستان را در دبیرستان های فاروق اعظم و شهید آتشدشت سپری کردم.

بنده تقریبا تمام دوران قبل از دانشگاه را در مدارس دولتی و عادی سپری کردم.

🔶 در چه رشته و دانشگاهی تحصیل نمودید؟ و اکنون در کجا مشغول به تحصیل می باشید؟

در سال ۱۳۹۳ در مقطع کارشناسی پیوسته رشته ی مهندسی بهداشت محیط در دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر پذیرفته شدم.

اکنون خداروشکر با راهنمایی های اساتید و همچنین تلاش تقریبا یکساله ی خودم موفق شدم در کنکور کارشناسی ارشد امسال(۹۷) در گروه مهندسی بهداشت محیط با کسب رتبه ی ۴۰ کشور در دانشگاه علوم پزشکی یزد مشغول به تحصیل شوم. ظرفیت پذیرش مقطع ارشد این رشته در کل کشور حدود ۱۴۰ نفر هست که دانشگاه یزد تعداد ۷ نفر را هرساله پذیرش دارند.

دانشکده بهداشت یزد از تاپ ترین دانشکده های کشور می باشد که با وجود اساتید نمونه و همچنین امکانات مناسب سهم بسیار زیادی در انتخاب من داشتند.

🔶معرفی رشته؟

در مورد رشته ی مهندسی بهداشت محیط باید خدمتتون عرض کنم که این رشته در برگیرنده حیطه ها و‌تخصص های زیادی است که به عنوان مثال اصول تصفیه آب و فاضلاب، طراحی و بهره برداری از تاسیسات آب و فاضلاب ، بازرسی از اماکن تهیه و توزیع و … که نشان از چند وجهی بودن این رشته است.

🔶هدف از انتخاب این رشته؟

در مورد انتخاب خودم باید عرض کنم  با توجه ب اینکه شخصا علاقه زیادی ب بازرسی و فعالیت در محیط دارم و همچنین فعالیت ها و فرصت های متنوع یک فرد بهداشت محیطی و … ادامه ی این رشته در مقاطع بالاتر را انتخاب کردم.

محتوای درسی رشته و همچنین چه گرایش هایی وجود دارد؟

 دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی و ترم های اول غالبا درس های مهندسی همانند استاتیک و مکانیک سیالات و ترمودینامیک و در ترم های بعد درسهایی مثل تصفیه آب و فاضلاب، بهداشت موادغذایی،بهداشت مسکن، آلودگی هوا، اپیدمیولوژی محیط، سم شناسی و مبارزه با ناقلین و … را می گذراند.. مقطع ارشد به طور عادی ۲ سال هستش که با توجه به قابلیت های فرد و همچنین موضوع پایان نامه این مدت متغیر هست. گرایش های ارشد این رشته شامل: مدیریت پسماند، بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آب و فاضلاب، مهندسی بهداشت محیط، سم شناسی محیط، بهداشت پرتو.

حیطه های کاری؟

حیطه ی کاری غالب این رشته فعالیت در مراکز بهداشتی درمانی هست که تمامی مراکز ملزم به داشتن واحدی به نام بهداشت محیط و یک متخصص بهداشت هستند که میتوان به مراکز خدمات سلامت شهری و روستایی، خانه های بهداشت، بیمارستان ، مرکز بهداشت شهرستان و … اشاره کنم. اما خداروشکر چند سال است که فارغ التحصیلان این رشته اقدام به تاسیس شرکت های خصوصی و دانش بنیان کردند که گامی بلند را در زمینه کارآفرینی و عدم وابستگی ب محصولات خارجی در زمینه های تصفیه آب و فاضلاب و الودگی هوا و … برداشته اند.

با توجه به توضیحات حیطه های کاری محدود به اداره و یا صرفا محیط بیرون نیست که نشان از انعطاف بالای آن است.. اما شایان ذکر است که حیطه مورد علاقه و شغل انتخابی هرشخصی وابسته به توانایی ها و تخصص یک شخص در آن است

ارسال دیدگاه