۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 955
  • 10 سپتامبر 2016 - 18:12
  • 269 بازدید
  • ارسال توسط :

آداب و احکام و شرایط قربانی از دیدگاه اهل سنت / عالم ربانی جناب آقای مولانا خلیل رسولی زاده ریس دفتر حضرت مولوی کریمزایی امام جمعه اهل سنت 

سلام و احترام خدمت تک تک مخاطبین عزیز دوستان سلام بلندى ابراهیم / ارامش اسماعیل / عطر عرفه و برکت عید قربان را برایتان ارزومندم/ امیدوارم این روزها غمهایتان قربانى شادیهایتان گردد . روشن بین : با سلام و تبریک و عرض ادب  خدمت شما عالم ربانی ممنون از اینکه دعوت این حقیر رو لبیک گفتین […]

سلام و احترام خدمت تک تک مخاطبین عزیز دوستان سلام

بلندى ابراهیم / ارامش اسماعیل / عطر عرفه و برکت عید قربان را برایتان ارزومندم/ امیدوارم این روزها غمهایتان قربانى شادیهایتان گردد .

روشن بین :
با سلام و تبریک و عرض ادب  خدمت شما عالم ربانی ممنون از اینکه دعوت این حقیر رو لبیک گفتین .

مولوی خلیل رسولی زاده ریس دفتر مولوی کریمزهی:
سلام علیکم ورحمت الله برکاته به  شما و همه دوستان عزیز در خدمت شما هستم

?روشن بین :
مولانا بعنوان اولین سوال میخاستم از شما بزرگوار بپرسم ، شرایط کسی که قربانی بر او واجب می شود چیست؟ و ایا برای دختر و یا پسر مجردی که شرایط لازم برای قربانی را داشته یاشد قربانی واجب می شود؟

?مولانا رسولی زاده :

برای هر یک از افراد مسلمان، آزاد و مکلف (عاقل و بالغ) که دارای حداقل نصاب زکات بوده و از حاجت اصلی وی نیز مازاد باشد، ذبح یک گوسفند یا بز و یا یک هفتم شتر و یا گاو به عنوان قربانی واجب میباشد. لذا برای کسانیکه حداقل نصاب زکات را دارا هستند، تفاوتی ندارد که متأهل باشند یا مجرد، ذبح یک قربانی واجب خواهد بود. حداقل نصاب زکات در فقه احناف، ۱۴۰ مثقال نقره و یا قیمت آن است .
? لطفا شرایط گوسفند و گاو جهت قربانی کردن را توضیح دهید یعنی چه نوع گوسفند یا گاوی خریداری شود؟
? گوسفند و بز، حیواناتی صلاحیت قربانی شدن را دارند که یک سال کامل را پر کرده و به سال دوم رفته باشند. اگر یک روز هم از کمتر از یک سال باشد، برای قربانی کردن جائز نمیباشد. اما اگر گوسفند شش ماهه ای، جثه اش بزرگ بوده طوری که اگر کنار مادرش بایستد، هیچگونه تفاوتی به هم نداشته باشد، اینگونه گوسفند نیز برای قربانی کردن جائز میباشد اما نباید حتی یک روز هم از شش ماه کمتر باشد.
برای قربانی کردن گاو، لازم است دو سال را پر کرده و داخل سال سوم شده باشد و برای قربانی کردن شتر، لازم است پنج سال را پر کرده و داخل سال ششم شده باشد.
حیوانات مجنون، بی شاخ، اخته، برای قربانی کردن جائز میباشند. و حیوانات لاغر، لنگ به طوری که نمیتواند به محل ذبح روانه شود، و حیواناتی که بیشتر از یک سوم گوش، دم، چشم و دنبه ی آنها از بین رفته باشد برای قربانی کردن صحیح نمیباشند.
?در روز عید قربان میتوان قبل از نماز عید قربانی کرد (مثلا ۷ صبح) یا نه باید اول نماز عید را خواند و سپس اقدام به قربانی کرد؟
? در جاهایی که نماز عید قربان خوانده میشود، حتما باید پس از خواندن نماز عید، اقدام به ذبح قربانی کرد. اما در جاهایی که نماز عید قربان خوانده نمیشود، پس از طلوع فجر و یا به عبارتی پس از خواندن نماز صبح میتوان اقدام به ذبح قربانی نمود و طلوع خورشید لازم نمیباشد.

?آیا میشود که در هنگام قربانی کردن، بجای فرد قربانی کننده پدر یا برادر وی به عنوان وکیل در محل قربانی حاضر و رضایت قربانی کردن قربانی را بدهد؟
? بهترین کار اینست که هر شخص، قربانی خود را خودش ذبح نماید. اما کسانی که از ذبح قربانی خود عاجز بوده و یا به علت وجود مانعی، ذبح برای آنان مقدور نیست، بهتر است خود در کنار ذابح یا همان شخص ذبح کننده حاضر شده و وکالت و رضایت خود را اعلام نمایند.
? خسته نباشید  میگم خدمت شما روحانی گرامی و ارزشمندم
با توجه به نزدیکی عید قربان و اینکه خیلی از مردم از مدتها قبل به نیت قربانی خودشان گوسفندی خریده و نگهداری میکنند. اگر بر حسب اتفاق آن گوسفند قبل از عید بمیرد، آیا آن فرد در روز عید قربان باید ۲ راس گوسفند قربانی کند؟
? کسانی که حد نصاب شرعی را که مذهب برای مشخص کردن تمول و غنی بودن افراد معین کرده است، نداشته و قربانی کردن نیز برای آنها واجب نباشد اما به خاطر قربانی کردن، یک گوسفند را خریداری نماید، برای این افراد، قربانی کردن بواسطه ی خرید گوسفند، واجب میگردد. لذا اگر آن گوسفند دزدیده شده و یا به هر دلیلی از بین برود، خریداری یک گوسفند دیگر واجب بوده و حتما باید یک گوسفند دیگر را قربانی نماید. اما برای اغنیاء حیوان تعیین نبوده و هر حیوانی را که میخواهد میتواند به عنوان قربانی ذبح نماید.
? جناب مولانا رسولی زاده ، نصاب قربانی کردن برای شخص چیست؟ و بفرمایید چه اعضای قربانی باید صدقه گردد؟ و از چه اعضایی خود میتوان استفاده نمود؟

?در صورت داشتن حداقل نصاب شرعی که از نقره به اندازه ی ۱۴۰ مثقال نقره و یا قیمت آن است، آن شخص غنی محسوب شده و ذبح یک گوسفند بعنوان قربانی برای ایشان واجب میگردد. در مورد گوشت قربانی، صدقه دادن یک سوم آن شایسته بوده و مستحب میباشد. اما برای افراد عیال وار و پر جمعیت، صدقه ندادن آن بهتر بوده و شایسته است آنرا برای مصرف اهل خانواده ی خود نگه دارد. هیچگونه تعیینی در مورد خوردن خود و یا صدقه دادن از اعضاء حیوان ذبح شده وجود ندارد و همه ی اعضاء آن یکسان میباشند.
اما بهتر است یک سوم را به فقراء ونیازمندان ویک سوم به خویشاوندان ویک سوم را خودش مصرف کند ودرپایان صورت نیاز می تواند تمام را خودش مصرف نماید

?با توجه به قیمت احشام و شرایط اقتصادی کنونی آیا قربانی کردن برای هر خانواده واجب است ؟ ممنونم پاینده باشید.

? کسیکه دارای حداقل نصاب شرعی (۱۴۰ مثقال نقره و یا قیمت آن) باشد، طبق اصول مذهب حنفی وی غنی به حساب آمده و ذبح یک رأس گوسفند به عنوان قربانی برای او واجب میباشد، این در حالی است که ۱۴۰ مثقال نقره و یا قیمت آن، مازاد بر حاجت اصلی ایشان بوده و از هر گونه بدهی و دین، مبرا باشد.بعضی تا ۲۰۰درهم را هم جزنصاب قرار داده اند .
?خریدن حیوان جهت ذبح برای قربانی و بردن سود از آن در فقه حنفی چگونه است؟ آیا موجب اجر است یا ؟ مثلا” گاوی خریده میشود و پس از پروار و جمع نمودن اعضاء، مقداری سود عاید طرف میشود یا فرد گوسفندانی را برای عید قربان و فروش در آن موقع پروار بندی مینماید.!؟

?بهترین چیزیکه انسان مصرف کرده و به عنوان رزق و روزی به دست میاورد، ماحصل کسب حلال و حاصل زحمت و دسترنج خویش است. لذا نگهداری احشام و فروش آن با سود، از جمله ی کسب حلال شناخته شده و کاری بسیار مطلوب و پسندیده میباشد.

?روشن بین:
جناب مولانا رسولی زاده بعنوان اخرین سوال ، دختری که دو ماه پس از ازدواجش عید قربان شود و طلاهای وی در حد قربانی باشد آیا لازم است قربانی کند یا اینکه یک سال تمام از خرید طلاهایش بگذرد و سال بعدی قربانی کند؟ در مورد زکات طلاها چطور آیا باید یک سال تمام بگذرد؟

?مولانارسولیزاده:
ذبح قربانی برای او واجب میگردد. سپس بعد از گذشت یک سال قمری از آن و در صورت موجود بودن حد نصاب، زکات آنرا نیز میبایست پرداخت نماید.
?????
روشن بین:
سپاسگزارم ازشماجناب مولوی رسولی زاده ریس دفتر حضرت مولوی کریمزایی امام جمعه اهل سنت . خداوند به شما اجر معنوی و اخروی عنایت کند.لطفا مارو از دعای خیرتان محروم نفرمایید.

? مولانارسولی زاده: سلام علیکم بنده حقیر از شما کمال تشکر را دارم که برای تهیه هم چنین سوالاتی که نیاز امروزی جامعه ما هست آماده نموده اید وهم از آن جا که حق جواب دادن بود نتوانستیم جواب بدهیم عذر خواهی میکنم خداوند یار و ناصر شما باد
روشن بین :
بزرگواران همراه ،عید سعید قربان رو مجددا تبریک میگم و اگر گوشه ای از قلب پاکتان با رنگ تیره ای از عیب و بدی من تاریک شده ،لطفا بنده حقیر را به عظمت این عید سعید حلال کنید./

 ارادتمند شما حقیر عبد و حق رکنی صمد

425706168_98310

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

14 − 3 =