۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

ابراهیم ساویز بازیگر نقش شمبل

گفتگو صمیمانه و مصاحبه ای داریم با هنرمند محبوب استانی مان یا بهتر بگم نماینده و سفیر فرهنگی جامعه بلوچستان که بعید میدونم کمتر کسی با نام ایشون و فعالیتهایشان آشنا نباشند.فک کنم دوستان بیشتر ایشون رو با سریال ((پیران زمانگ ۱و۲)) میشناسند. جناب آقای ساویز سپاس از این‌که با وجود مصروفیت‌های زیاد حاضر به مصاحبه با […]

گفتگو صمیمانه و مصاحبه ای داریم با هنرمند محبوب استانی مان یا بهتر بگم نماینده و سفیر فرهنگی جامعه بلوچستان که بعید میدونم کمتر کسی با نام ایشون و فعالیتهایشان آشنا نباشند.فک کنم دوستان بیشتر ایشون رو با سریال ((پیران زمانگ ۱و۲)) میشناسند.
جناب آقای ساویز سپاس از این‌که با وجود مصروفیت‌های زیاد حاضر به مصاحبه با دوستان سلام شدید.

آقای ساویز ابراهیم:
سلام عرض میکنم خدمت دوستان و سروران گرامی ممنون بابت دعوتتون..لطف دارین من در خدمت شما بزرگوارن هستم هر چند شرایط مساعدی ندارم و وضعیت نت تقریبا خرابه اما بهر جهت از دعوت دوستانم بسیار خوشحال شدم و در خدمت شما هستم
دوستان سلام :
مهمان عزیزمون دیشب در شبکه استانی هامون برنامه زنده شبهای کویر بودن و یه هفته هم تهران تشریف داشتن جهت همایش اقوام ایرانی الان هم برای برنامه زنده رادیو تلویزیون زاهدان تشریف دارند .ما بیشتر ترسمون قطع شدن نت و ارتباط با ایشون هستش ممنون از همه شما.
جناب: اقای ساویز بزرگوار
موجب مباهات و افتخار این حقیر است که همواره نام شما رو در کنار نام اوران فرهنگ و هنر جامعه غنی از فرهنگ بلوچستان میبینم . و بسیار متاسفم که این حقیر دیر از فک شیت و هنر شما عزیز بزرگوار اشنا شدم حال که این سعادت رو خداوند نصیبم کرده و با هنر شما استاد ارجمندم اشنا شدم خوشحالم و ممنون که مارو قابل دونستی هدف فقط اشنایی با سفیران فرهنگ و هنر مثل شما که برای این جامعه زحمت میکشند و نمیخاهیم خدای ناکرده کسی رو به چالش بکشیم یا انتقاد کنیم .در خدمت شما هستم.
اقای ساویز :
من هم بابت دغدغه دوستان و اهمیت دادن به موضوع کار فرهنگی هنری سپاسگزارم
دوستان سلام:
لطفا برای عزیزان حاضر کمی در مورد بیوگرافی خودتون و کارهایی که انجام دادین عنوان بفرمایید؟
آقای ساویز:
من ابراهیم ساویز   متولد۶۴ مدت۱۴ساله که تو زمینه های هنری مشغول فعالیت هستم.. از تأتر شروع کردم چندین اثر هنری در غالب های بازیگری..
نویسندگی و کارگردانی تأتر و تلویزیون انجام دادم در چند جشنواره استانی و کشوری مقام های بازیگری جشنواره گرفتم و هم اکنون مشغول فعالیت در تلویزیون هستم و مجموعه طنز بلوچی”شمبل و شاهی” برای پخش به صدا و سیمای استان تحویل داده شده که من به عنوان یکی از نویسندگان و بازیگر نقش “شمبل” در خدمت این مجموعه بودم
دوستان سلام:
ممنون از شما بزرگوار ولیکن ایشون بجهت داشتن شخصیت متین و بزرگوارشون ظاهرا بقیه فعالتهاشون رو عنوان نکردن
که این حقیر با اجازه شون برای عزیزان قید میکنم
آثار ایشون :
مجموعه جدید “شمبل و شاهی”
نمایش های:زهم و کپن..
سفری برای آراش..
حمل جیهند کلمتی
و مجموعه تلویزیونی پیران زمانگ ۱و ۲
دوستان سلام :
جناب اقای ساویز
عذر خواهی میکنم از این سوال بجهت اینکه غالبا اینرو در اخر مصاحبه میپرسن!لطفا بفرمایید ؟
از کدوم تاتر عنوان و مقام بازیگری گرفتین یا از جشنواره کشوری ؟
اقای ساویز :
خدمت شما عرض کنم من بازیگر اول جشنواره منطقه ای “کویر” برای بازی در نمایش “زهم و کپن”و کارگردانی اول کشوری رو برای نمایش حمل جیهند کلمتی در جشنواره کودک و نوجوان دریافت کردم
دوستان سلام: احسنت فتبارک الله

دوستان سلام:
جناب اقای ساویز شما اکنون بعنوان سفیر فرهنگی این استان هستین و الحمدلله با این سن کم و پشتکاری که داشتین میخام بدونم چطور به اینجا رسیدی و مشوقی هم داشتی؟؟ کلا رمز موفقیت شما در چی بوده ؟
چه کسانی در پیشبرد اهداف شما نقش اساسی رو داشتند ؟
اقای ساویز:
من از طرف خودم و همه دوستان هنرمندی که سالها زحمت کشیدن و عنوان افتخاری رو برای شهر خودشون و استان و کشورشون کسب کردم یه چیزی رو صادقانه بگم که حرف دلم هم هست من و امثال من نه زیر خاکی هستیم که کسی پیدامون کرده باشه و نه یه شبه تونستیم به جایی برسیم ندیدم یکی بیاد جلو و حتی احوالی از من و دوستانم بپرسه بلکه حاصل تلاش و کوشش سالهای زیادی هست..من تو همین شهر چندین ساله تأتر کار میکنم اجرا میکنم جشنواره میرم ولی معذرت دوستان شاید مطالبم کمی جنبه گلایه داشته باشه اما حرف دلم و حقیقت امر هست ولی با توجه به این اوضاع باز هم نا امید نشدیم..تشویق ندیدم و شاهد بی مهری های هم بودم اما ما تلاش مردیم ، عقب نمیکشیم و ناامید نمیشیم …
جناب رکنی کار من و هنرمندان دیگه تو این منطقه بسیار دشواره چرا که در مناطق دیگه از ابتدا هنرمندان رو باور میکنن و اونا رو به بالا رشد میکنن ولی تو شهر و منطقه من تو باید بری بالا رشد کنی و به قله برسی”حالا به هر دشواری” بعد میان باورت میکنن و پیدات میکنن و می شناسنت
که بازم دستشون درد نکنه من این مطالب رو از طرف یه جامعه هنری عرض میکنم که واقعا دارن به سختی تو این فضا از جون مایه میزارن و کار هنری میکنن من در کنار خودم دوستان شایسته تر و داناتری دارم که بسیار هنرمندان پرتلاشی هستن
دوستانی که بدون ادعا کار میکنن و با همین روال مریض گونه منطقه من هر سال میرن مقام های برتر کشوری رو میگیرن و بعد مسؤلین باخبر میشن دارن کار میکنن.
سرزمین من دچار فقر فرهنگی و فقر تفکرههنرمندان ما چیز زیادی نمیخان فقط باور کردن میخان این توقع زیادیه همین قانون از آخر باورت میکنم حذف بشه ،و بشه هنرمند شهر من از ابتدا باورت میکنم یه هنرمند یه ورزشکار و یه نخبه اول باور کردن میخاد هر جا حرف از حمایت که به میان میاد همه فکر میکنن بعد مالی داستان داره اشاره میشه..
اما نه..هیچوقت حمایت مالی به اندازه حمایت فکری موثر نیست!
هنرمند رو باورش کن اعتماد بنفس بده بهش و رهاش کن و ببین چه اثری خلق میکنه
دوستان سلام :
برادر بزرگوار جناب اقای ساویز شما عرایض تان بیشتر حول محور فقر فرهنگی بود  میخاستم در مورد جشنواره اقوام ایرانی که در تهران برگزار شد در اکثر محافل و  گروه ها این انتقاد در مورد نحوه پوشش بخصوص خواهران  گرامی همراه میشد !! لطفا نظرتان رو در این زمینه ابراز فرمایید؟
ایا این همون مقوله فقر فرهنگی بود که شما عنوان میکنید؟
آقای ساویز:
فقر فرهنگی که مردم و جامعه من باهاش گرفتار هستن..
که در مجموع میشه از باور نداشتن داشته های خودشان گلایه کردچه داشته های فرهنگی و قابلیت های محیطی و چه نیروی انسانی خلاق و پویایی هستند که در کنارشون هستندکه ما اونها رو باور نداریم خودباوری در ما وجود ندارد!
راجب پوشش خانمها؟؟ چه ایرادی وارد هست؟؟ و اما مشکلشون؟؟
دوستان سلام :
اما تا کنون از لحاظ فرهنگی زن بلوچ بدون چادر و فقط با روسری در محافل عمومی دیده نشده!!! که این موضوع در فیلم قبلی شما هم مشاهده شده بود! لطفا اگه مقدوره در این زمینه توضیح یا بهتر بگم شفاف سازی بفرمایید؟
آقای ساویز :
لباس زن بلوچ هنر دستی ، منحصر بفرد و نشان از فرهنگ غنی جامعه ما هستش . که بدون چادر هم حجابش کامل و با موازین ایرانی اسلامی همخوانی داره. وقتی یه نگاه از کار فرهنگی به اون عظمت فقط ایرادی جزیی در پوشش رو میبینه منظور من راجب فقر در اندیشه کامل رو رسونده میشه! که اون هم ایراد کار ریشه در تعصب داره چیزی که از لحاظ دین مبین اسلام مشکلی نداره بی جهت نباید به اون اشکال گرفت و در جامعه بصورت تابو باشه یک گروه که سفیران فرهنگ و هنر منطقه هستند کاری در خور شأن یک استان رو در پایتخت به نمایش می زارن و بین تمام اقوام با نشان دادن داشته های خود هم تراز و اگر غلو نکنم جاهای جلوتر از اقوام دیگر قد علم می کنند بجای دیدن کارشان و رسالتشان عیبی کوچک از کارشان پیدا میکنیم و انگیزه این کار رو ازشون میگیریم. من الان هنوز در سفر هستم و بقول معروف عرق بچه ها خشک نشده چون تهران بودن اجرا داشتن تا دیروز که زاهدان برای اجرای برنامه در شبکه هامون دعوت بودیم و هنوز زاهدان هستیم.

این عکس پوشش یک خانم بلوچ هست کنار اقوام دیگر لر ، کرد ، و…حالا کدوم یک اسلامی و ایرانی هست؟
ایا ذره ای مورد در این حجاب دیده میشه و با نمایش کامل سوزن دوزی و لباس سنتی
دوستان سلام :
با وجود طولانی بودن راه و خستگی, اما اگه مقدوره ، در مورد صحبت اخرتون که فرمودین عزیزان هنرمند حمایت نمیشوند؟!؟
اکنون که شما بعنوان چهره شناخته شده فرهنگی هستین و بهمراه دوستانتون ، موسسه ثبت شده ای هم دارین !
چرا فعالیت هنری تون رو در شبکه های دیگه بعنوان محصول فرهنگی نمیفروشین . همانند سایر شرکت های فیلمسازی .؟ شما که مخاطبین خوبی تو استان دارین.
آقای ساویز :
من اولین درخواستم حمایت معنویی و فکری هست برای ارایه کارهای هنری دوستان هنرمندبعد احداث سالن های نمایش و موسیقی.
ببینید فروختن اثر هنری به این سادگی نیست و سازو کارهای خودش رو داره.. اول اینکه یه اسپانسر میخواد که ما نداریم! یعنی اینکه اون اسپانسر همینقدر شانس داره فروش کنه، همین قدر خطر فروش نرفتن رو داره..
و الان کار بلوچی حامی نداره و تازه داره راه رفتن بلد میشه
براش کف نمیزنن که جون بگیره موفق بشه!
اونم تنها جایی که میتونیم شخصی بفروشیم نمایش خانگی است که اونم چارچوب و مقرارات خودش رو داره
الان ما به سفارش شبکه هامون کار تولید میکنیم. غیر اون باشه توانایی مالی نداریم شخصی بخاهیم این کار رو انجام بدیم. مهمتر باوری محکم پشتمون نیست که این کار رو بکنیم! امیدوارم تونسته باشم جواب دقیقی به سوالات دوستان داده باشم البته کاملا نظراتم شخصی ، در حد فکر و اندیشه خودم و بی نقص هم نبود.
دوستان سلام :
برادر ارجمندم جناب آقای ابراهیم ساویز از اینکه وقتتون رو در اختیار این حقیر و عزیزان حاضر در گروه دادین از شما کمال تشکر و قدردانی رو دارم امیدوارم که در تمام طول زندگیتان موفق و پیروز و سربلند باشید.
آقای ساویز :
از شما هم به خاطر دعوتتون ممنونم
من یک عضو کوچکی از موسسه فرهنگی هنری آهنگ بلوچ هستم و موفقیت های خودم رو مدیون تک تک دوستانم در این موسسه میدونم و همشون تو موفقیت من سهیم و شریک .
بدرود./        ۹۴/۰۶/۱۸
اگر کسی تو را با تمام مهربانیت دوست نداشت … دلگیر مباش که نه تو گناهکاری نه او
آنگاه مهر می ‌ورزی مهربانیت تو را زیباترین معصوم دنیا می‌کند … پس خود را گناهکار مبین
من عیسی نامی را می شناسم که ده بیمار را در یک روز شفا داد … و تنها یکی سپاسش گفت!!!
من خدایی می شناسم که ابر رحمتش به زمین و زمان باریده … یکی سپاسش می گوید و هزاران نفر کفر !!!
پس مپندار بهتر از آنچه عیسی و خدایش را سپاس گفتند … از تو برای مهربانیت قدردانی می کنند. ،  پس از ناسپاسی هایشان مرنج و در شاد کردن دلهایشان بکوش… که این روح توست که با مهربانی آرام میگیرد
تو با مهر ورزیدنت بال و پر میگیری …خوبی دلیل جاودانگی تو خواهد شد …پس به راهت ادامه بده ، دوست بدار نه برای آنکه دوستت بدارند . تو به پاس زیبایی ، عشق بورز و جاودانه باش.1463361148256

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

3 × یک =