۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

بازی کپگ در بلوچستان

بازی کپگ «بلوچستان» بازی کپگ : این بازی در محیط های نرم و خاکی و در ساحل انجام می شود. ابتدا شرکت کننده گان را به دو گروه تقسیم می کنیم وبعد از اینکه قانون بازی را مشخص کردیم دو خط را جهت تعیین محوطه رقیبان می کشیم هر دو گروه در پشت خط ها […]

بازی کپگ «بلوچستان»

بازی کپگ :

این بازی در محیط های نرم و خاکی و در ساحل انجام می شود.
ابتدا شرکت کننده گان را به دو گروه تقسیم می کنیم وبعد از اینکه قانون بازی را مشخص کردیم دو خط را جهت تعیین محوطه رقیبان می کشیم هر دو گروه در پشت خط ها می ایستند.

بازی به صورت گروهی و انفرادی آغاز می شود مبارزه به صورت نفر به نفر آغاز می شود نفرات با یک دست یک پای خود را می گیرند و با هل دادن باید یکی از رقیبان به زمین بخورد نفرات بازنده و برنده شمرده می شوند در حین بازی نباید پنجه های یکدیگر را بگیرند و با سر به یکدیگر بزنند به صورت گروهی همه ی دو گروه می توانند مبارزه کنند و تعداد نفراتی که از هر گروه بیشتر باقی بمانند برنده می شوند. یا اینکه در نهایت یکی از نفرات باقیمانده گروه که بعنوان نفر شاخص گروه یا به زبان بلوچی به آن ( ?)
می گویند ،قبل از بازی به همه معرفی شده است باید خود را به پشت زمینه حریف برساند نفرات بازنده باید در فاصله ای معین افراد برنده را سواری دهند.
هدف ازاین بازی ایجاد محیط مساوی برای رقابت سالم،تقویت عضلات دست و پا و بوجود آمدن روحیه جنگندگی ،نشاط و به یکدیگر است.
این بازی در استان هرمزگان هم در مناطق روستایی و همچنین نواحی که مردمانش نسبت خونی با قوم بلوچ دارند و اصالتا بلوچ هستند بین جوانان صورت میگیرد ولی این بازی در آن منطقه رامازا یا رامبازا نام دارد./

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

5 × چهار =