۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

بلوچستان و وحشت از دست دادن نام

بلوچستان و وحشت از دست دادن نام ۱٫ جهان چیزی جز گسیختگی ها، خلأ ها،نقصان ها، تناقض ها و … نیست که در عصر مدرن بر شدت آنها مدام افزوده می شود و تنها چیزی که آنرا تاحدودی منسجم و معنادار می کند زبان و نام ها هستند. ۲٫ اسامی، نام ها و مفاهیم به […]

بلوچستان و وحشت از دست دادن نام

۱٫ جهان چیزی جز گسیختگی ها، خلأ ها،نقصان ها، تناقض ها و … نیست که در عصر مدرن بر شدت آنها مدام افزوده می شود و تنها چیزی که آنرا تاحدودی منسجم و معنادار می کند زبان و نام ها هستند.

۲٫ اسامی، نام ها و مفاهیم به جهان امکان بودن می دهند. انسان با نام نهادن، نوعی نظم و نقطه اتکا را بر جهان تحمیل می کند و از این طریق زیست فردی و جمعی اش را معنادار می کند.

۳٫ وقتی اسامی تهدید می شوند و خطر حذف شدن آنها حس می شود، هستی اجتماعی که در سایه ی آنها امکان وجود پیدا کرده است در معرض خطر از جاکندگی و فروپاشی قرار می گیرد. لذا حاملان فردی و یا اجتماعی اسامی، وحشت زده می شوند و احساس به خطر افتادن هستی جمعی و هویت شان را می کنند.

۴٫ مدتی است جامعه ی بلوچستان دچار وحشت از دست دادن نامش شده است; نامی که از یک سو منجر به تمایزش از دیگران می شود و از سوی دیگر، تحت لولای آن تناقض ها و تضادهای درونی اش را پوشش داده و امکان بودن اش را تداوم می بخشد.

۵٫ واکنش های نمایندگان بلوچ مجلس شورای اسلامی به حذف نام بلوچستان از نقشه ای در یکی از کتب درسی، که منجر به پاسخگویی دفتر تدوین کتب درسی وزارت آموزش و پرورش شد، نمودی از وحشت بلوچ های ایران است که نکند نام قومی شان را در نقشه ها و تقسیمات کشوری از دست بدهند!

۶٫ این وحشت چه خطری دارد? در این مقال مختصر نمی توان به همه خطرها پرداخت اما آنچه که مشخص است جامعه ی وحشت زده اعتمادش را نسبت به محیط پیرامون از دست می دهد و دچار مرض پارانوید اجتماعی می شود که حس بدبینی را تعمیق بخشیده و درونی می کند.

عبدالوهاب شهلی بر
یکشنبه; ۹۵/۸/۲

منبع : برگرفته از کانال تلگرامی عبدالوهاب شهلی بر

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

هفت − پنج =