۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 1120
  • 23 سپتامبر 2016 - 22:28
  • 256 بازدید
  • ارسال توسط :

بیوگرافی هنری عبدالوحید حسین زهی خواننده رپ بلوچی

 وحید ترکش نام :عبدالوحید حسین زهی اسم هنری:وحید ترکش تولد:۱مهر۱۳۵۹ ،مشکی پاکستان ملیت:ایرانی سبک (ها):هیپ هاپ،رپ اجتماعی فعالیت (های) مشترک:محمد دلتا(محمد دهقان)،ابی شدت(عبدالله حسین زهی)، کماش(دی جی هوت)،اسمیا(عاصم)،توار (معین شیرانی).. ۲- زندگی نامه عبدالوحید حسین زهی ،زاده ۱مهر ۱۳۵۹مشکی (از توابع اواران بلوچستان پاکستان)اصالتا سراوانی از پدر و مادر ایرانی .یک سال بعد از تولدش […]

 وحید ترکش

نام :عبدالوحید حسین زهی

اسم هنری:وحید ترکش
تولد:۱مهر۱۳۵۹ ،مشکی پاکستان
ملیت:ایرانی
سبک (ها):هیپ هاپ،رپ اجتماعی
فعالیت (های) مشترک:محمد دلتا(محمد دهقان)،ابی شدت(عبدالله حسین زهی)، کماش(دی جی هوت)،اسمیا(عاصم)،توار (معین شیرانی)..

۲- زندگی نامه

عبدالوحید حسین زهی ،زاده ۱مهر ۱۳۵۹مشکی (از توابع اواران بلوچستان پاکستان)اصالتا سراوانی از پدر و مادر ایرانی .یک سال بعد از تولدش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خانواده تصمیم بازگشت ب خاک وطن گرفته ودر چابهار (استان س وب) سکنا گزیدند.پدر بازنشسته شیلات و مادر خانه دار بودند.در سنین نوجوانی به وحید جدولی معروف بود زیرا عادت داشت برروی جداول خیابان ها بنشیند.تحصیلات خود را در رشته ماشین افزار در دبیرستان فاروق اعظم چابهار گذراند،و بدلیل یکسری مشکلات قادر به ادامه تحصیل نشد وتا امروز قادر ب ادامه تحصیل نبوده هرچند علاقه زیادی ب درس و تحصیل دارد.بعد از ان به خدمت سربازی رفت وبعد از پایان خدمت ،در قنادی که تبدیل به اولین استدیو و شروع همکاری اش با محمد دلتا در آنجا رقم خورد،مشغول به کار شد.
او می گوید:”زمانی ک در قنادی پدر محمد مشغول به کار شدم با محمد تصمیم گرفتیم که بخونیم.بنابراین شب ها از ترس پدر محمد لامپ های مغازه را خاموش و زیر نور شمع با برنامه virtual dj ،تکستی که عبدالله (برادرش)همان روز می نوشت،میخواندیم وضبط میکردیم.ان زمان از هیچ امکاناتی ب جزء یک میکروفن و کامپیوتر برخوردار نبودیم.

۳-فعالیت هنری

اولین رد پای فعالیت هنری ترکش را می توان در اوایل سال ۸۳ با همکاری محمد دلتا،که شامل ۱۷ترک فارسی ازجمله :اتیش و گل،مریم،سی اف زد،شهرک،… ،یافت. در طول سال های فعالیتش بعد از انتشار آهنگ توار (سال ۹۲،رپ بلوچی)،که بزرگ ترین و مهمترین تحول و نقطه عطفی در موسیقی بلوچی بود،به فستیوالی در اسلام آباد پاکستان دعوت شد تا با اختر چنال اجرایی داشته باشد؛اما بدلیل نبود اسپانسر متاسفانه موفق به انجام این کار نشد.در نوروز سال ۹۵ به عنوان داور قسمت رپ در مسابقه استعدادیابی بهترین خواننده بلوچ (زیمل ۹۵) حضور داشت.
img-20160923-wa0001
۴- سبک کار و محتوای آهنگ

در آغاز کار ،فعالیت خود را با رپ فارسی شروع کرد اما بعد از مدتی با این تفکر که چرا فعالیتش را به زبان مادری ادامه ندهد.با انتشار آهنگ دگے دگے نہ گپہ رپ بلوچی را استارت زد. تا ان زمان کسی تصور نمی کرد شخصی پیدا شود که آغازگر رپ بلوچی و مروج آن باشد.
او می گوید:”رپ بلوچی رو خوندم ک اول از خودم گفته باشم ودر مرتبه دوم جوانان بلوچ را تشویق به این کار کنم،عرصه رقابتی شیرین در زبان مادری بلوچی و حرکتی نو در موسیقی بلوچی بین جوانان بلوچ ایجاد شود.” اگر بلوچستان یک بمب تصور شوداو به عنوان یک ترکش از یک جامعه بزرگ می باشد،بدین منظور لقب ترکش را بر خود برگزید. ترکش در آن زمان نه تنها رپ کار می کرد بلکه در اوایل کارش برای شناساندن موسیقی رپ به نزد اساتید موسیقی ،خواننده های سنتی بلوچی حضور می یافت؛و در مقابل عقیده بزرگان موسیقی بلوچی :”که هیچ سبک بیگانه ای نمی تواند وارد دنیای موسیقی بلوچی شود.” ایستادگی کرد و سرانجام با انتشار آهنگ توار که تلفیقی از موسیقی سنتی و هیپ هاپ بود،مردم و موسیقی بلوچی را شکه کرد. استفاده از ساز سنتی بلوچی بنجو در کارش نقطه عطف و حرکتی بزرگ در موسیقی بلوچی بود. موضوع آهنگ توار اشاره به جنگ های خاور میانه و مشکلات مسلمانان دارد. قبل از آهنگ توار،آهنگی به نام مشکی به سه زبان بلوچی (ترکش و عبدالله)،اردو(کماش)،و اجرای زبان انگلیسی آن توسط اسمیا صورت گرفت ،را منتشر کرده بود که به حمله نیروی نظامی دولت پاکستان به مشکی ،برای مقابله با گروه سر مچاران بلوچ و کشتار مردم بی دفاع کشتن حیوانات،اشاره دارد. در سال ۹۲ با انتشار اهنگ بلوچستانی نام ب همراه معین توار و ترکیب دوباره موسیقی هیپ هاپ و سنتی دوباره مردم و موسیقی را شکه کرد این اهنگ ب مانند اهنگ توار مورد استقبال عموم قرار گرفت. استاد شوکت مراد(استاد بزرگ موسیقی سنتی):”کار ترکش انقلابی در موسیقی بلوچی ست.”
ترکش عقیده دارد ک هنوز یک شاگرد است واز کلمه استاد ک دوستانش استفاده میکنند چندان راضی نیست اما از بین جوانان رپ خوان بلوچی امید فاخری نسبت ب توار (معین شیرانی)دارد.

۵- آثار

آثار وحید ترکش را می توان در سه بخش بیان کرد
۱٫رپ به زبان فارسی
از اوایل سال ۸۳ تا اواسط سال ۸۴،شامل ۱۷ ترک ،با همکاری محمد دلتا
۲٫رپ به زبان بلوچی
از اواسط سال ۸۴ تا به امروز
شامل: ۱٫دگی دگی نه گپه ۲٫ازادی
۳٫تو که صددرصدی(مربوط به دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد ،اعتراض به شرایط حاکم در بلوچستان و تبعیضات موجود)
۴٫اعتیاد ،که اولین موزیک ویدئو به زبان بلوچی در تاریخ موسیقی بلوچی
(علت خواندن آهنگ اعتیاد را اینگونه بیان میدارد:”جوانان زیادی رادر در بلوچستان می بینم که گرفتار این معضل اجتماعی هستند

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

14 − سیزده =