۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

تاکید بر بازبینی ساختار فرهنگی کشور در برنامه تحلیلی زاویه به سوالاتی همچون: چرا وزیر ارشاد اسلامی تا پایان دوره تصدی خویش ماندگار نیست؟ چرا وزارت ارشاد اسلامی یکی از حساس ترین و شکننده ترین وزارتخانه ها است؟ و علل تحولات بسیار در این وزارتخانه چیست؟،

سیما رئیسی تاکید بر بازبینی ساختار فرهنگی کشور در برنامه تحلیلی زاویه به سوالاتی همچون: چرا وزیر ارشاد اسلامی تا پایان دوره تصدی خویش ماندگار نیست؟ چرا وزارت ارشاد اسلامی یکی از حساس¬ترین و شکننده¬ترین وزارت¬خانه ها است؟ و علل تحولات بسیار در این وزارت¬خانه چیست؟، توسط کارشناسان پاسخ داده شدند. برنامه زاویه که چهارشنبه¬ها […]

سیما رئیسی
تاکید بر بازبینی ساختار فرهنگی کشور
در برنامه تحلیلی زاویه به سوالاتی همچون: چرا وزیر ارشاد اسلامی تا پایان دوره تصدی خویش ماندگار نیست؟ چرا وزارت ارشاد اسلامی یکی از حساس¬ترین و شکننده¬ترین وزارت¬خانه ها است؟ و علل تحولات بسیار در این وزارت¬خانه چیست؟، توسط کارشناسان پاسخ داده شدند.
برنامه زاویه که چهارشنبه¬ها از شبکه چهارم سیما با موضوعات مختص علوم انسانی در زمینه فرهنگ و اندیشه روی آنتن می¬رود و ساختاری مناظره¬ای دارد که با طرح مسائل اندیشه¬ای و فرهنگی کشور در نوع خود جدید است اما ارائه سرمقاله برنامه و توضیحات ابتدایی مجری برنامه به نظر می¬رسد که یک موازی¬کاری شکل گرفته است و حتی در سرمقاله سوالات و محورهایی بیان می¬گردد که فراتر از زمان و حوصله برنامه می¬باشد یا به عبارتی سوالات و محورهایی بیان شده باید در چندین برنامه متمادی طرح شوند.
اولین سخنران برنامه در زمینه نوسانات وزارت ارشاد، محمدجواد حق¬شناس معاون اسبق وزارت ارشاد دولت اصلاحات بود که به روند شکل¬گیری و فراز و فرود¬های این وزارت پرداختند و آن را ساختاری حجیم دانستن که توقعات و انتظارات متناقضی از سوی نیروهای مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برای آنان فراهم کرده است. وی در ادامه افزودند: که گستردگی در اجرای حوزه فرهنگی، وزارت¬خانه را در اجرای مسوولیتش عاجز نموده است. یا به نحوی مظلوم واقع شده است.
علی ذوعلم رئیس بژوهشکده مطالعت اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در ادامه با اشاره به آنکه سایر وزارت¬خانه¬ها دارای چنین ساختار حجیمی می¬باشند و همچنین وزارت ارشاد بسیاری از سیاست¬های فرهنگی را براساس خوشامد یا نیامد خودش می-پذیرد یا حذف می¬نماید. وی افزود: که حوزه مدیریت و هویت وزارت ارشاد مشخص نیست و دیدگاههای فرهنگی متفاوت چنین مسائلی برای وزارت ارشاد پدید آورده¬اند. البته ذوعلم خاطر نشان کرد: که راهکار حل مسائل فرهنگی، گفتگو نخبگان می¬باشد.
یکی دیگر از مناظره¬کنندگان، حسن بنیانیان عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی بود که عدم¬فهم مشترک از فرهنگ را عامل چنین مسائلی دانست و همچنین راهکار را خانه¬تکانی مفهوم فرهنگ و جایگاه وزارت ارشاد در دولت برشمرد، وی تاکید کرد: که وزارت¬خانه ارشاد باید ۶۰% از مسوولیت فرهنگی دولت را برعهده داشته باشد تا مسائل فرهنگی حل گردند. البته وی خاطر نشان کرد: که سیاست¬های شورای عالی انقلاب فرهنگی با سیاست¬های وزارت ارشاد منافاتی ندارد بلکه مسئله در سردرگمی نگاه فرهنگی می¬باشد.
در ادامه مناظره، مسعود کوثری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز با اشاره به نبود تعریف فرهنگ براساس واقع¬بینی اسلامی، نا¬معینی حوزه فرهنگ و جزمیت ساختار فرهنگی در کشور را بعضی از عوامل نوسانات وزارت¬خانه معرفی کرد و همچنین وی تاکید کرد: راهکار معضلات فرهنگی، در بازبینی تعریف فرهنگ و ساختار فرهنگی بر¬مبنای ساختار ایرانی و اسلامی می¬باشد.
در برنامه زاویه با وجود آنکه کارشناسان باید با دیدگاههای متفاوتی در برنامه حضور داشته باشند و همچنین ابعاد مختلف موضوع را مد¬نظر بگیرند.اما در برنامه روز پنجم آبان سال جاری همه¬ی صاحب¬نظران فرهنگی برنامه به نبود تعریف و فهم مشترک از فرهنگ و نا¬معینی حوزه فرهنگ و نبود معیارهای مشخص در تعیین جایگاه و مسوولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان داشتند حتی آنان راهکارهای مشابه¬ای همچون بازبینی ساختار و مفهوم فرهنگ ارائه کردند. آنچه مشخص است، برنامه زاویه بیشتر به گردهمایی نظرات مشابه شبیه بود تا اینکه مناظره¬ای چالشی باشد و همچنین باید اذعان کرد: که برنامه زاویه با طرح محورها و سوالات متعدد زمینه¬ی تشابه نظرات صاحب¬نظران فرهنگی را بدید آورده بود که مسیر برنامه را خود هدایت شده کرده بود. به هر حال موضوعات فرهنگی و اندیشه¬ای در کشور ما، با برنامه¬های کوتاه¬مدت نمی¬تواند جواب¬گوی بسیاری از دغدغه¬های مردم و مسوولین باشد

*دانشجوی دکتری جامعه¬شناسی سیاسی، دانشگاه تهران مرکز.
.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

شانزده − 10 =