۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

جناب آقای : سروش سراوانی رشته: مهندسی عمران مقطع : ارشد رتبه : ۳۲ دانشگاه: صنعتی شریف

«گامی بسوی خودباوری» لطفا جهت اشنایی سایر عزیزان با شما  بیوگرافی خودتون رو بفرمایید ?به نام خدای مهربان و توانا سروش سراوانی هستم متولد ۱۳۷۰ در شهر زاهدان. خانواده ما از سال ۷۲ به مشهد نقل مکان کرد و من تا سن ۱۸ سالگی در این شهر بزرگ شدم. دوران ابتدایی را در یک مدرسه […]


«گامی بسوی خودباوری»

لطفا جهت اشنایی سایر عزیزان با شما  بیوگرافی خودتون رو بفرمایید

?به نام خدای مهربان و توانا
سروش سراوانی هستم متولد ۱۳۷۰ در شهر زاهدان. خانواده ما از سال ۷۲ به مشهد نقل مکان کرد و من تا سن ۱۸ سالگی در این شهر بزرگ شدم. دوران ابتدایی را در یک مدرسه دولتی و دوران راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه تیزهوشان مشهد (شهید هاشمی نژاد۱) گذراندم. پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی در رشته عمران دانشگاه صنعتی شریف به تهران آمدم و در حال حاضر در دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد عمران این دانشگاه هستم.
?شما در چه مدارسی مشغول به تحصیل بوده اید و نقش این مدارس در جهت پیشرفت تحصیلی شما تا چه اندازه بوده است ؟
?دوران ابتدایی را در دبستان دولتی شهید رزاقی مشهد گذراندم. آموزگاران خوب و دلسوزی که در این مدرسه داشتم تاثیر زیادی روی بهبود وضعیت تحصیلی و رشد شخصیتی من داشتند. دو معلم عزیز و بزرگوار پایه های چهارم و پنجمم که افتخار شاگردیشان را داشتم آقایان هدشی و سالاری بودند که همواره برایشان آرزوی سعادت و سلامت دارم. پس از قبولی در دو مرحله آزمون ورودی مدارس استعداد های درخشان، وارد مدرسه راهنمایی تیزهوشان مشهد شدم و پس از شرکت در آزمون ورودی دبیرستان موفق به ورود به دبیرستان تیزهوشان مشهد نیز شدم. کیفیت آموزشی و پرورشی بالای این مدارس این فرصت را به من داد که علاوه بر یادگیری عمیق و مفهومی دروس دوران راهنمایی و دبیرستان فرصتی برای شرکت در مسابقات علمی، ورزشی و فرهنگی در سطح ناحیه، استان و کشوری داشته باشم. از جمله فعالیت های غیر درسیم در این دوران شرکت در کلاسهای رباتیک و پس از آن شرکت در مسابقات رباتیک استانی و سه دوره مسابقات بین المللی رباتیک آزاد ایران بود. علاوه بر اینها عضویت در تیم فوتبال مدرسه، شرکت در مسابقات آزمایشگاهی استان خراسان، سه دوره عضویت در شورای دانش آموزی در دوران راهنمایی و دبیرستان و برخی فعالیت های فرهنگی دیگر از جمله کارهایی بود که در دوران تحصیلم انجام دادم و همه آنها در رشد شخصیت من و افزایش خودباوری و شناخت من از خودم تاثیر به سزایی داشتند.
ا? بفرمایید چه سالی و با چه رتبه ای همچنین کدام دانشگاه و چه رشته ای قبول شدید؟ 

?من سال ۱۳۸۹ با رتبه ۱۳۱ منطقه ۱ و ۲۰۰ کشور در رشته عمران دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم و سال ۹۳ نیز با رتبه ۳۲ در کنکور کارشناسی ارشد رشته عمران، گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب دانشگاه شریف را با هدف تربیت شدن برای حل مشکلات آب کشور انتخاب کردم
?لطفا رشته خودتون را معرفی و تعریف نمایید و هدف شما از انتخاب این رشته چه بوده است ؟
?رشته مهندسی عمران بر خلاف تصور عمومی از نام آن که به ساخت ساختمان و برج و پل و جاده مرتبط می‌شود مباحث گسترده تری را در بر می‌گیرد. اگر بخواهم صادقانه ازهدف خودم از انتخاب این رشته بگویم، هدف من از انتخاب عمران دانشگاه شریف انتخاب رشته ای نزدیک به انتخاب اولم، رشته مکانیک، بود که اگر در رشته مکانیک قبول نشدم از عمران تغییر رشته داده و به مکانیک بیایم. چرا که به خاطر فعالیتهایی که در زمینه رباتیک داشتم علاقه مند بودم در این رشته ادامه تحصیل دهم و از طرف دیگر با وجود تصور کلی ای که از رشته عمران داشتم که تنها به ساخت ساختمان و پل و … مرتبط میشد هیچوقت دوست نداشتم یک مهندس عمران باشم. اما پس از ورودم به رشته عمران و آشناییم با گرایش ها و زمینه های جالب و متنوعی که داشت هر روز بیشتر و بیشتر به رشته ام علاقه مند شدم. و ارشدم را هم در همین رشته و گرایش مورد علاقه ام ادامه دادم.
?در مورد محتوای درسی این رشته و اینکه چند سال طول میکشه و چه گرایش هایی دارد هم محبت کنید کمی توضیح بدهید؟ ممنون از شما
?به لحاظ طول مدت تحصیل مثل همه رشته های دیگه در مقطع کارشناسی این رشته هم ۴ سال طول میکشه و به لحاظ محتوای درسی شامل درسهایی در زمینه های مختلف عمرانی میشه که محوریت اون با رشته سازه و زلزله است. دروس رشته عمران به تفکیک گرایشهای مرتبط عبارتند از: استاتیک، دینامیک،مقاومت مصالح، تحلیل سازه، طراحی سازه های بتنی و فولادی، مبانی مهندسی زلزله (گرایش سازه و زلزله) مکانیک سیالات، هیدرولوژی، هیدرولیک و آزمایشگاه، مهندسی محیط زیست، مهندسی آب و فاضلاب (گرایش آب و محیط زیست) مکانیک خاک و آزمایشگاه ، مهندسی پی (گرایش ژئوتکنیک) مهندسی راه و ترافیک، راهسازی و روسازی و پروژه راه (گرایش راهسازی و حمل و نقل) اهم دروسی هستند که یک دانشجوی عمران در مقطع کارشناسی میخونه.
گرایش های مهندسی عمران در مقطع ارشد خیلی زیاد هستن و حتما میتونین گرایش مورد علاقه تون رو پیدا کنین. این گرایش ها عبارتند از: سازه، زلزله، ژئوتکنیک، حمل و نقل، حمل و نقل ریلی، راهسازی و روسازی، سازه های هیدرولیکی، سازه های دریایی، مدیریت منابع آب، محیط زیست، آب و فاضلاب، مدیریت ساخت. هر کدوم از این گرایش ها موضوعات متنوعی رو مورد بررسی قرار میدن و هر دانشگاه با توجه به بضاعت اساتیدش و سیاست داخلیش گرایش های خاصی رو ارائه میده.
?آینده شغلی ،بازار کار ، درامد رشته شما چگونه است ؟بفرمایید بازار کار این رشته چگونه میباشد؟ آیا آینده ی شغلی رشته شما روشنه؟ درموردش توضیح بدید لطفا

?والا بازار کار عمران که مشخصه دیگه. با این حجم بالای پروژه های عمرانی در کشور در حال توسعه ای مثل ایران تو همه گرایش های عمران بازار کار خوبی وجود داره. اما از طرف دیگه با وجود دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و … که هر سال تو رشته عمران کلی دانشجو تربیت میکنن مهندس عمران هم تو جامعه خیلی زیاده. فلذا اینجاست که میزان مهارت شما و کیفیت آموزشی که داشتین و چیزهایی که بلدین، امنیت شغلی و میزان حقوق شمارو تعیین میکنه. آینده شغلی مهندس عمران چیزهای متفاوتی از کارمند بخش عمرانی یک اداره دولتی گرفته تا مهندس مجری در یک شرکت پیمانکار یا مدیر یک شرکت اجرایی پروژه های عمرانی تا کارشناس فنی در یک شرکت مهندسی مشاور میتونه باشه. دیگه بستگی به روحیات خودتون و توانمندیها و شرایطتون داره که در کدوم یکی از این تیپ مشاغل مشغول به کار بشین.
?اطلاعاتی در مورد دانشگاه محل تحصیلتون جهت کسب اگاهی دوستان داوطلب عنوان کنید؟ ظرفیت این رشته در دانشگاه شما چند نفر میباشد؟
?دانشگاه صنعتی شریف رو میشه بهترین و با کیفیت ترین دانشگاه صنعتی کشور دونست که همیشه کیفیت آموزش اولویت اول بوده و هم اساتید و هم دانشجو ها اهتمام زیادی برای رسیدگی به امور آموزشی دارن. خب این مسئله گاهی وقتا تا جایی پیش میره که اعتراضات رو هم بلند میکنه و دانشگاه به تک بعدی بار آوردن دانشجوها محکوم میشه. تا حدی هم میشه این اعتراضات رو وارد دونست. اما خب جای بحث و گفتگوی بیشتر داره که اینجا جاش نیست. اما خب نظر شخصیم در مجموع اینه که کاملا به خودتون بستگی داره که چطور آدمی بشین و تو همین محیط تک بعدی شریف هم میشه آدم چند بعدی ای بود.
ظرفیت رشته عمران در دانشگاه شریف ۷۰ نفر هست ولی خب سال تا سال فرق کرده و بستگی به شرایط دانشگاه دارد
?به نظر شما باید جهت قبولی در این رشته و دانشگاه چند درصد دروس رو زده باشید؟همچنین چه رتبه های از کنکور درصد قبولی بالایی در این رشته ودانشگاه رو دارند؟
?شاید درصد مشخصی رو نشه تعیین کرد اما خب برای رشته عمران دانشگاه شریف تو منطقه ۱ شما نیاز به رتبه زیر ۲۵۰ دارین در منطقه ۳ و برای استان ما به خاطر نوع پذیرش بومی و … رتبه زیر ۳۰ میطلبه و برای منطقه ۲ برای دانش آموز غیر بومی رتبه در حدود ۱۰۰ لازمه.
?توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه که یک دانشجو باید در این رشته دارا باشد چه میباشد؟
?توانایی خاصی مورد نیاز نیست. ولی خب در مجموع رشته عمران برای کسایی مناسب تره که به رشته های شهودی و عملی علاقه بیشتری دارن. ریاضیات خیلی سنگینی نداره . اما هر چی توان ریاضی و برنامه نویسیتون در این رشته قوی تر باشه موفق تر خواهید

?دشواریهای این رشته چه در زمان تحصیل و زمان اشتغال چه مواردی هستند محبت فرمایید هر یک را بطور مجزا شرح دهید. ممنونم 

?دشواری خاصی به جز خوندن درسها و امتحان دادن نداره. البته در برخی دروس آزمایشگاهی نیاز به فعالیت بدنی سنگینی هست که به همین علت خیلی برای خانم ها مناسب نیست. از دشواریهای زمان اشتغال هم میشه به پایین بودن درآمد متوسط این رشته (مثل خیلی از رشته های مهندسی دیگه) نسبت به درآمد یک کارمند عادی بانک یا یه پزشک عمومی ساده اشاره کرد که واقعا ناراحت کننده است که شما با این سطح از دانش و سواد و تلاش باید خیلی کمتر از کسی درآمد داشته باشین که شاید ۰٫۱ شما هم دانش نداره. اوضاع بد صنعت و اقتصاد کشور در این مساله بی تاثیر نیست و شاید برای دوستان جالب باشه که یکی از گفتمان های معمولی که بین دوستانم در دانشگاه صنعتی شریف میشنوم اینه که ای کاش میرفتیم پزشک میشدیم و درآمد بیشتری داشتیم. کمااینکه چندین نفر از دوستان هم خوابگاهیم را سراغ دارم که مثلا تا سال سوم برق در دانشگاه شریف درس خواندند اما انصراف دادند و رفتند پزشکی خواندند و الان هم راضی هستند!

?مشوقین شما چه کسانی بودند . ایا الگوی خاصی داشتید ؟
?مشوق خاصی نداشتم. همه خانواده و دوستانم مشوق من بودند و با انرژی مثبتی که به من میدادند من را به ادامه تلاش تشویق میکردند. الگوی خاصی هم نداشتم. اما از راهنمایی های پدر و برادر بزرگترم در خصوص هدف از زندگی و چرایی تلاش برای کسب موفقیت خیلی استفاده میکردم. خداوند رو شاکرم که همیشه بهترین بندگانش رو سر راه من قرار داده تا من رو برای رسیدن به موقعیت بهتر راهنمایی کنند. همیشه سعی کردم از اطرافیانم چیزهای خوبی یاد بگیرم و شاید بشه گفت همه اونها الگوی من بودن و در عین حال هیچکدوم الگوی من نبودن
?شما جهت امادگی برای ازمون از یک برنامه کنکوری خاصی تبعیت می کردید
?بله من از سال دوم دبیرستان در آزمون های آزمایشی قلمچی شرکت میکردم و بسیار بسیار برای من مفید بود و برنامه ریزی کردن و استفاده درست از فرصت ها را به من آموزش داد. از جناب آقای کاظم خان قلمچی هم بابت این مجموعه عظیم و جالبشون ممنونم.
?صحبت شما به جوانان این مرز و بوم چه میباشد؟
?من هنوز در جایگاهی نیستم که بخوام صحبتی با جوانان عزیز کشورم داشته باشم. اما این حرفهایی که میگم حرف من جوان ۲۵ ساله نیست. بلکه حاصل سالها تجربه علما و متخصصینی است که در غالب کتاب یا سخنرانی تجربیاتشون رو در اختیار امثال من قرار دادن. دوستان نازنین، همانطور که خداوند بزرگ هم میگن، باور داشته باشید، سرنوشت هیچ قومی تغییر نخواهد کرد مگر اینکه خودشان بخواهند! ما ایرانی ها اگر خواستار تغییر و زندگی بهتر هستیم بااااید خودمان بخواهیم. هیچ موفقیتی بدون تلاش و زحمت به دست نیامده و نخواهد آمد. اگر میخواهیم زندگی بهتری برای خودمون ، خانواده مون، همشهری هامون، هم استانی هامون ، هم وطنامون و … رقم بزنیم، باید خودمون در هر جایگاهی که هستیم، بهترین عملکرد رو داشته باشیم. برای اینکه بتونیم بهترین عملکرد رو داشته باشیم باید آموزش ببینیم و تلاش کنیم و تمرین!
مهمترین حرف من اینه که همه ما انسان هستیم و توانایی های بالقوه ای داریم که میتونیم با تلاش و ممارست اونها رو تقویت کنیم و به فعل برسونیم. پوست آفتاب سوخته من سیستان و بلوچستانی هیچوقت مانع پیشرفت من نخواهد شد. روستای خراب و ویرانی که توش به دنیا اومدم هیچوقت مانع پیشرفت من نخواهد شد. اگر من بتونم با استفاده از دانش و تجربه افراد موفق، مسیر درست رو شناسایی کنم و هدفم رو تعیین کنم، با تلاش برای رسیدن به اون هدف حتما موفق خواهم شد. پس به خودتون و قدرت درونتون ایمان داشته باشین. در پناه خدای توانا باشید./

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

دو × یک =