۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

جناب آقای : نظرمحمد اربابی مدیریت محترم دبیرستان نمونه شهید مطهری شهرستان سراوان مدیر نمونه کشور

زندگی شما مثل یک “کتاب” است.صفحه عنوان، نام شماست. مقدمه آن، معرفی شما به دنیاست. صفحات آن، گزارش روزانه تلاش ها، کوشش ها، لذت ها و یاس های شما می باشد. هر روز افکار و اعمال شما در کتاب زندگی تان ثبت می شود. هر ساعت تاریخچه ای به وجود می آید که باید برای […]

زندگی شما مثل یک “کتاب” است.صفحه عنوان، نام شماست.

مقدمه آن، معرفی شما به دنیاست. صفحات آن، گزارش روزانه تلاش ها، کوشش ها، لذت ها و یاس های شما می باشد. هر روز افکار و اعمال شما در کتاب زندگی تان ثبت می شود. هر ساعت تاریخچه ای به وجود می آید که باید برای همشه باقی بماند. روزی فرار می رسد که کلمه پایان روی کتاب شما نوشته می شود. پس کاری کنید که دربارۀ کتابتان بگویند: تاریخچه ای است از هدف عالی، خدمت بی دریغ و کارکرد عالی.  ارزش انسان به تعداد خدمتکاران او نیست، بلکه به تعداد کسانی است که او به آنها خدمت می کنید./

?استاد ارجمند جناب اقای نظرمحمد اربابی
سلام عرض ادب و احترام و ارادت دارم خدمت شما عزیز بزرگوار
سپاسگزارم از شما که با وجود مصروفات و مشغله زیاد با اغوش باز به دعوت حقیر جهت * گفتمان صمیمی* دوستان سلام را پذیرا بودید.
?عرض سلام و ادب و احترام متواضعانه خدمت شما عزیز
?استاد خوبم لطفا بیوگرافی خودتون رو بفرمایید؟
?به نام خداوند متعال. با عرض سلام مجدد. نظرمحمد اربابی هستم . ساکن شهر سراوان و معلم . که تحصیلات ابتدایی را در روستای ناهوک. جالق و سراوان گدرانیده و دوره راهنمایی و متوسطه را در شهر سراوان بوده ام و پس از آن از طریق آزمون سراسری در سال ۱۳۷۱ در دوره کاردانی مراکز تربیت معلم پذیرفته شدم و پس از پایان تحصیلات مجددا از طریق آزمون سراسری در رشته علوم تربیتی(مدیریت و برنامه ریزی آموزشی ) پذیرفته شدم و در سال ۱۳۸۷ در دوره کارشناسی ارشد و در رشته علوم تربیتی(فلسفه تعلیم و تربیت) دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه تحصیل داده ام.
?بزرگوار با توجه به بیوگرافی که فرمودید شما دوران متوسطه را در مدرسه عادی سپری کرده اید ؟
?بله در آن زمان مدرسه خاص مثل الان وجود نداشت و یا این که ما اطلاعی نداشتیم. بله در دبیرستان شهید رجایی سراوان که شایسته است از مدیر دلسوز مدرسه مان مرحوم جناب آقای خسروی هم یادی داشته باشم.
?جناب اقای اربابی از لحاظ اموزشی چه فرقی بین مدارس عمومی و نمونه مردمی میباشد ؟!
?به نظرم این تفاوت به ظرفیت و بستر هر کدام از مدارس در حوزه نیروی انسانی. برنامه ریزی و همراهی دانش آموزان و اولیاء محترم بستگی دارد. و ضمن این که دانش آموزان عزیزی که در مدارس خاص وارد می شوند از طریق آزمون ورودی یا آزمون جایگزینی از بین داوطلبان انتخاب می شوند.
? شما همانند ما و سایرین به این امر واقفید که مدارس خاص نقش بسزایی را در قبولی دانش اموزان به رشته های مطلوب و دانشگاه های ممتاز دارند .
?بله قبول دارم و هم چنین معتقدم که این ظرفیت در مدارس خاص تا حدودی بیشتر فراهم است زیر ابرای تحقق هر موفقیتی نیاز به شرایط لازم و کافی در کنار هم است .
? چرا امار قبولی هر یک از این مدارس در شهرهای مکران بایکدیگر متفاوت میباشد ؟و چه عواملی موجب شده است که امار قبولی یک مدرسه نمونه در شهری دیگر باهمین جمعیت و همین امکانات به نسبت شهر های دیگر کمتر یا بیشتر شود؟
?به نظرم عوامل بسیار متعددی تاثیر گذار هستنذ مانند: ۱- نیروی انسانی متخصص ۲- انگیزه دانش آموزان ۳- برنامه های اجرایی کیفی ۴- حمایت مسئولین ۵- کادر مدیریتی(معاونین . سرپرستان و …)
?به نظرم میزان قبولی در یک آموزشگاه بستگی به برنامه های انجام شده در یک بازده زمانی مشخص(حداقل ۴ ساله) دراد ضمن این که دانش آموزان مناطق مختلف از پیش با بسته های علمی یکسانی برخودار نیستند و به نظرم چون از یک جنس نسیتند مقایسه کار درستی نیست و من معتقدم که آنان را با توانمندی خودشان و نسبت به برنامه های انجام شده آن مدارس و مناطق مقایسه بررسی و عملکردشان را تحلیل نمود
? ممنون میشم دلایل موفقیت های خودتون رو که تاکنون الحمدلله امار و بازدهی بسیار خوب و فاخری را در جهت اموزش داشته اید عنوان نمایید .
?خواهش می کنم. ابتدا خداوند متعال را بسیار شکر و سپاسگزارم و هرآنچه بوده چیزی جز لطف خداوند نبوده است .
دلایلی را که شما عزیزان می پرسید به نظرم اگر بخواهم برایتان جمع بندی مناسبی ارائه دهم عبارتند از: ۱- لطف خداوند متعال ۲- وجود همکاران ساعی . تلاشگر و دلسوز و همراه ۳- وجود بچه های عزیز حرف شنو و همراه(دانش آموزان عزیزم) ۴- هدف گذاری و برنامه ریزی ۵- همراهی و حمایت همه جانبه ی مسئولین آموزش و پرورش ۶- همراهی اولیاء عزیز ۷- بهره مندی از طرفیت منابع برون سازمانی(خیرین بزرگوار) ۸- اختصاص وقت و زمان به میزان اهداف
?با کمال احترام هدف از بیان این پرسش فقط استفاده از تجربه شما اساتید میباشد .چون میدانم که اساتید گرانقدر و دلسوزی همچون شما با تعریف و تمجید میانه ای ندارید و فقط در عمل و با تلاشتان پی به زحمات شما میتوان برد . اما استاد اربابی شما در جهت پیشبرد اهداف اموزشی تان برای اینده برنامه خاصی رو‌مد نظر دارید ؟
?ان شاءالله با بازنگری در برنامه و طرح های اجرا شده و آسیب شاسی آنان و بهره مندی از نظرات همکاران و دانش آموزان عزیز و کسانی که در این خصوص صاحب نظر هستند تلاش خواهیم کرد که برنامه ها جنبه کیفی بیشتری داشته باشند.
? محبت و ارادتی که حقیر از نخبگان علمی حاضر رو نسبت به شما دارند و در گفتمانها بیان کردند ممنون میشم محبت کنید بفرمایید که این همدلی و‌محبتی که بین شما و شاگردانتان وجود دارد ناشی از چه میباشد؟ از کجا نشات میگیرد ؟
?به نظرم اولین شاخصه ی اصلی برای اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی در یک مجموعه آموزشی و خوابگاهی درک متقابل بین اعضای آن است که فارغ از سلسله مراتب اداری(مدیر و دانش آموز ) مبتنی بر عواطف انسانی بوده باشد و همدیگر را از یک جنس دانسته و برای یک هدف مشترک زمینه های لازم را با توجه به توان خود فراهم نمایند.
?استاد نظرتون در مورد تشکلهای اموزشی خودجوش که از طرف خود دانش جویان نخبه صورت گرفته و بصورت داوطلبانه در مناطق بدور از امکانات اموزشی با دانش اموزان ان منطقه همراه هستند بفرمایید ؟
?بسیار عالی است . اما باید توجه داشته باشیم که صرف انجام یک حرکت خودجوش و جهادی بدون پشتوانه مطالعاتی علمی ممکن است که مسائل و مشکلاتی را در درازمدت ایجاد کند بنابراین به نظرم بهتر است این حرکت های خودجوش با برنامه ریزی درست و منطقی نه فقط احساسی مدیریت شده تا از این پتانسیل برای فراهم کردن زمینه ای پیشرفت و توسعه ی آموزشی بهره گرفت.
?استاد اربابی اینده و‌ دورنمای اموزشی این منطقه رو چگونه میبنید؟
?به نظرم در استان ما جهش بزرگی برای ایجاد تغییر در حال شکل گرفتن است و قطعا این ظرفیت را هم همکاران(مدیران و دبیران)و هم دانش آموزان دارند. شایسته است که به سفری که بنده و همراهان بسیار عزیزم جناب آقای نصرت زهی و حسینی به مناطق مختلف داشتیم اشاره کنم که بچه های ما توانایی بسیار زیادی دارند و در همه ی این مناطق ظرفیت های بسیار خوبی برای انجام فعالیت های جهادی – آموزشی و جود دارد.
?پرسش مخاطبین :
در کشور ژاپن همه دانش آموزان با هر شکل و قیافه و وضعیت مالی و استعداد در هر جای کشور (پایتخت و شهر و روستا) به طور یکسان آموزش می بینند و مدارس تیزهوشان و نمونه ندارند معیار سنجش اخلاق مداری و قانونمداری نه تست هوش ریاضی فیزیک…
به نظر شما استاد اربابی این تفکیک مدارس باعث نمیشود که هم دبیران و هم امکانات خوب فقط در مدارسی خاص متمرکز شود و بقیه مدارس و قشر دیگر از این مزایا محروم بشوند و نکته مهمتر اینکه این عمل موحب تضعیف روحیه سایر مدارس  و یا غرور و تکبر دانش اموزان تیزهوش و نمونه به نظر شما این مدارس بجای پرورش انسان به نخبه پروری نمیپردازن ؟ (با تفکیک با جداسازی)
?فلسفه مدارس نمونه شبانه روزی به منظور رفع نیازهای آموزشی مناطق کمتر برخودار از نظر نیروی انسانی و امکانات است و همانطور که اطلاع دارید بخش زیادی از قبولی های مدارس نمونه از دانش آموزان روستایی است که به همین منظور به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند . ضمن این که این موضوع نیاز به کار تحقیقاتی مفصل و علمی دارد تا میزان بهره وری این مدارس در کنار میزان ضرر آن ها تعدیل شده و در خصوص ادامه کا ر مدارس خاص صاحب نظران پیشنهاد بدهند و دیگر این که با بررسی های علمی و انجام برنامه های ویژه از آسیب های مطرح شده کاسته شود.
?استاد اربابی پیام و سخن شما به جوانان جویای علم و دانش این منطقه چه میباشد
?به نظرم بچه های ما با تلاش و کوشش شایستگی علمی و اجتماعی و فرهنگی خودشان را نشان دهند و مهمتر این که باید سواد علمی و تحقیاتی خودشان را ارتقا ببخشند و فقط به فکر گرفتن مدرک دانشگاهی و پاس کردن دروس نباشند.
?جناب اقای اربابی کلام اخر و مطلب خاصی اگر مد نظرتان میبلشید بفرمایید در خدمت شما هستیم
?از این که بنده را در جمع صمیمانه تان پذیرفتید بسیار متشکرم. و در پایان لازم است خداوند را هزاران بار دیگر شکر کرده و مراتب تقدیر و تشکر خودم را نسبت به همراهی های و تلاش های مجموعه همکاران . دانش آموزان. اولیای محترم و خیرین نیک اندیش و مسئولین محترم آموزش و پرورش ابراز نمایم. و از این که شما عزیزان حوصله به خرج دادید تا در خدمتتان باشم نهایت تقدیر و تشکر را دارم . ان شاءالله که اگر آنطور که شایسته بود و یا بضاعت و تجربه مان نتوانستم پاسخگوی شما عزیزان باشم بربنده ببخشید.
?خداقوت میگم به شما استاد نیک اندیش جناب اقای نظرمحمد اربابی عزیز مدیریت محترم دبیرستان نمونه شهید مطهری شهرستان سراوان
از حسن نیت و همکاری و شرکت در گفتمان صمیمی سپاسگزارم ارزوی موفقیت و بهورزی رو برای شما و خانواده محترمتان رو از خداوند منان خواستارم .شما اساتید گرانقدر از سرمایه های بی بدیل جامعه غنی از فرهنگ ما میباشید. امیدوارم که در سایه حق باری تعالی و رهنمودهای رهبر معظم حضرت خامنه ای جامعه ایاباد و همراه با جوانان متخصص را در همه عرصه های علم و دانش داشته باشیم .خداوند سایه شما رو برایمان حفظ نماید .در پناه حق باشید .رکنی صمد (روشن بین)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

6 + شش =