۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

دکتر «حمزه دهانی » رشته : زمین شناسی گرایش تکتونیک مقطع : دکتری استاد دانشگاه

استاد دهانی سلام عرض ادب و احترام دارم خدمت شما و سپاسگزارم از اینکه با وجود مصروفاتی که داشتین دعوت بنده رو پذیرفتین و به “گفتمان صمیمی” دوستان سلام لبیک گفتین. ?نگران فردایت نباش..خدای دیروز وامروزت,فردا هم هست..خوشبختی یعنی نگاه خدا منم سلام دارم خدمت شما جناب آقای رکنی و  مخاطبان دوستان سلام و ممنون […]

استاد دهانی سلام
عرض ادب و احترام دارم خدمت شما و سپاسگزارم از اینکه با وجود مصروفاتی که داشتین دعوت بنده رو پذیرفتین و به “گفتمان صمیمی” دوستان سلام لبیک گفتین.
?نگران فردایت نباش..خدای دیروز وامروزت,فردا هم هست..خوشبختی یعنی نگاه خدا
منم سلام دارم خدمت شما جناب آقای رکنی و  مخاطبان دوستان سلام و ممنون از لطف شما که این همه به فکر فرهنگ سازی و تحصیل در جمع اقوام این مناطق محروم هستید.
?ممنونم بزرگوار انجام وظیفه است بیوگرافی خودتون رو بفرمایید و همچنین عنوان کنید که در چه مدارسی مشغول به تحصیل بوده اید و نقش این مدارس در جهت پیشرفت تحصیلی شما تا چه اندازه بوده است ؟
? حمزه دهانی فرزند خداداد متولد ۱۳۶۵ دبیرستان راهیان نور
تمامی اساتیدی توی دبیرستان داشتم همگی زحمت زیادی برای من کشیدن ولی بیشترین حمایت های آقای دلاور بارکزهی بودند و هنوزم که پیگیر تحصیلم هستند
?درود به شما استاد گرانقدر جناب آقای دهانی عزیز که حس احترام و ارج نهادن به اساتید در وجود شما موج میزند که این نشان از سرشت نیک و پاک شما میباشد .
? محبت بفرمایید رشته خودتون را معرفی و تعریف نمایید و هدف شما از انتخاب این رشته چه بوده است ؟
?من از همان ابتدای دوره دبیرستان علاقه خاصی به زمین شناسی داشتم بیشتر هم فکر کنم به دلیل کار راهسازی و شرکت شن و ماسه بوده. رشته زمین شناسی در واقع پیوند بین سازه های ساخت بشر با خلقت خداوند( زمین) می باشد که ارتباط تنگاتنگی با سایر رشته ها الخصوص عمران جغرافیا کشاورزی نقشه برداری و….
گرایش تکتونیک بالاترین گرایش زمین شناسی که ارتباط مستقیم بین رشته عمران و نقشه برداری داره در واقع قبل از انجام پروژه های راه و ساختمان باید یه زمین شناس منطقه را مورد کارشناسی قرار دهد..
کلیه آزمایشات مربوطه به بتن، آسفالت و… باید به تایید کارشناس زمین شناس برسد به طور کلی رشته فنی و کاربردی می باشد
? به نظر شما باید جهت قبولی در این رشته و دانشگاه چند درصد دروس رو زده باشید؟
?من خودم متاسفانه در سال ۸۴ نتوانستم آزمون سراسری شرکت کنم فقط توانستم در آزمون دانشگاه آزاد شرکت کنم که در سه رشته قبول شدم که زمین شناسی را انتخاب کردم.
این رشته بیشترین تاثیر مربوط به درس زمین شناسی ، زیست شناسی، شیمی و فیزیک می باشد
?دشواریهای این رشته چه در زمان تحصیل و زمان اشتغال چه مواردی هستند محبت فرمایید هر یک را بطور مجزا شرح دهید. ممنونم
?این رشته در زمان تحصیل خودش دشواری های خودش داره ولی یکی از موارد نزدیک به ۲۰۰ واحد درسی دارد و یکی از رشته هایی هست در زمان کارشناسی ۴ واحد پایانامه می باشد که باید به صورت میدانی و کار صحرایی انجام دهیم
در زمان اشغال این رشته در واقع موقعیت کارمندی و استخدام کمترین در سازمان های دولتی و ادارات دارد و بیشتر در شرکت های راهسازی و ساختمان سازی و پروژه ها می باشد.
?این رشته چند سال طول میکشه و چه گرایش هایی دارد ؟
?بطور معمول چهار الی پنج سال طول می کشد ولی من ۳/۵ ساله تمام کردم. گرایش ها تکتونیک، مهندسی، پترولوژی، اقتصادی، رسوب شناسی، سنگ شناسی، چینه و فسیل، اقیانوس شناسی، سنجش از دور ( مربوط به اجرام آسمانی)، معدن و گرایش آزمایشگاه مکانیک خاک.
? ظرفیت این رشته در دانشگاه شما چند نفر میباشد؟ همچنین چه دانشگاه هایی در ایران آین رشته رو دارند
?۴ نفر در دانشگاه ما. در ایران فکر کنم دانشگاه دولتی؟: دانشگاه تهران.، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه فردوسی مشهد. و دانشگاه آزاد: واحد علوم تحقیقات، تهران شمال، شیراز، شاهرود .
? استاد دهانی عزیز طبق اطلاعاتی که بنده در مورد رشته شما انجام دادم تعداد فارغ التحصیلان این رشته بخصوص این گرایش تکتونیک در مقطع دکتری بسیار اندک و انگشت شمار هست البته در این استاد بنظر شما دلیل اصلی اون چه میتونه باشه؟عدم آگاهی نسبت به این رشته! دوم بازار کار مناسب و آینده شغلی ؟
?یکی از دلیل پذیرش بسیار محدود دانشگاه ها در حد دو الی سه دانشگاه در مرکز کشور.
دوم سختترین گرایش زمین شناسی
سوم درصد پایین استخدامی در سازمان های دولتی.
در جنوب استان فقط من در این گرایش در حال تحصیل در مقطع دکترا هستم.
?چه زمانی مطالعه برای آزمون دکترا را آغاز نمودید وچقدر
زمان برای آن اختصاص دادند؟
?به لطف خدا و با راهنمایی های استاد راهنما در طی دوره پایان نامه در حدود سه ماه شروع به مطالعه منابع اصلی گرایش پرداختم و توکل بر خدا بعد از دفاع از پایان نامه در مقطع دکترا پذیرفته شدم
?چه روزمه ای جهت مرحله مصاحبه داشته اید؟
? یه مقاله داخلی مربوط به پایان نامه و شرکت در کنفرانس داخلی زمین شناسان در شاهرود که کنفرانس من در مورد گسل کهورک به صورت پوستر بود
مصاحبه بیشر در مورد پایان نامه و یه سری سوالات تخصصی گرایش تکتونیک بود.
?مصاحبه دانشگاه ها چگونه برگذار میشود ؟
?به صورت حضوری در زمان از قبل تعیین شده در دانشگاه علوم تحقیقات تهران با حضور اساتید برجسته گرایش تکتونیک فکر کنم شش نفر که هر کدام شش الی هفت سوال تخصصی پرسیدن و فضای کلاپر استرس بود.
?پیشنهاد شما برای بهترین وقت ادامه دکترا چیه؟بلافاصله بعد از اخذ مدرک فوق یا با فاصله ادامه داده بشه؟
? به نظرم من در کنار انجام پروژه پایان نامه که کمترین زمان آن شش ماه می باشد باید به مطالعه دقیق منابع بپردازیم که هم انجام پروژه لازم می باشد و برای آزمون در واقع نباید بین ارشد و دکترا فاصله زیادی افتاده باشد.
?نیاز ما در استان به گرایش تکتونیک چقد احساس میشه؟واین گرایش بیشتر درچه محل هایی کارایی داره؟
?در حال حاضر با توجه به ساخت و ساز های غیر استاندار و مدیریت بحران استان بیش از گذشته به این گرایش احساس نیاز میشه در واقع خصوصا منطقه بلوچستان هنوز اطلاعات زمین شناسی بسیار کمی وجود دارد یا راحتر بگم هنوز حالت ناشناخته دارد به طور مثال گسل های اصلی هنوز شناخته شده نیست و تاثیر این گسل ها بر سازه های بشری. خیلی از موارد مخاطره آمیز.
?برای ادامه در این رشته به نظر شما میکروتکتونیک برای استان ما کاربردی تره یا ماکروتکتونیک؟
?این دو گرایش جدید و حالت علم نو دارند به نظر من هر کدوم در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای بر خوردار و می توانند کمک بزرگی اطلاعات زمین شناسی بکنند. میکروتکتونیک بیشتر در مورد منابع نفتی و اتفاقات گذشته می تواند کمک زیادی به ما بکند و از ماکرو تکتونیک می توان در مورد آب های زیر زمینی و گسل های کمک زیادی به ما می کند به نظر من هر دو گرایش بسیار عالی و کاربری هستند و شما بسته به علاقه و نقاط قوت خودتون یکی را انتخاب کنید.
?برای قبولی در آزمون دکترا چه توصیه ای دارید
?اول از همه مطالعه و افزایش اطلاعات در مورد هر رشته و بعد چاپ مقالات خارجی و داخلی در زمان ارشد و دکترا و یاد گیری نرم افزار های کاربردی زمین شناسی.

?جناب دکتر موضوع پایانامه های چی بوده است ؟
? پهنه بندی خطر لرزه ای گسل کهورک بر اساس روش آماری MLE / گسل کهورک هم بین زاهدان _ بم در منطقه شوره گز / یه گسل پنهان می باشد و فعالیت پنهانی هم داشته و تاثیر بر زلزله بم و گسل بم هم داشته .

?استاد پوزش میخام از میزان شهریه هر ترم این رشته در مقطع دکتری دانشگاه های غیر دولتی هم چنانچه اطلاعاتی دارید بفرمایید
?بله این گرایش به طور متوسط در شهریه ثابت چهار میلیون پانصد هزار تومان و تقریبا با واحد متغیر ترمی هفت میلیون تمام خواهد شد
?جناب آقای دهانی عزیز اگه مقدوره در مورد خانواده خودتون هم بفرمایید (شغل پدر )
?پدر من راننده کامیون و مکانیک خودرو بوده سواد حاجی هم در حد ابتدایی هست ولی فرد پرتلاش و زحمت کش.
?چه پیشنهادی به بقیه کسانی که در این رشته هستند و قصد ادامه تحصیل دارند دارید
?علاوه بر یادگیری مطالب تئوری بیشتر به صورت کاربردی و نرم افزاری مطالب را یاد بگیرند .
?استاد دهانی ارجمند
لطفا نظرتان را در خصوص این ایده روشن بین که با معرفی رشته و دانشگاه محل تحصیل نخبگان جهت خودباوری جوانان مان بدون هیچگونه گرایش حزبی و جناحی انهم فقط جهت آموزش چه میباشد و نهایتا شما راهکار بهتری مدنظرتان میباشد ‌ بفرمایید ممنونم از شما
?این ایده واقعا باعث دلگرمی و تلاش قشر تحصیل کرده و افراد محصل خواهد شد. من به نوبه خود از شما کمال تشکر را دارم و برای شما آرزوی موفقیت دارم. هر کاری که از دست بنده حقیر بربیاد دریغ نمی کنم .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

بیست − 12 =