۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

رقص در میان بلوچ

رقص در میان بلوچ در گذشته های نه چندان دور، رقص بلوچ ها مانند کردهای نقشبندی کردستان و نقشبندی ترکمنان جنبه های ملی و مذهبی داشته و در دو موقع اجرا می شده است. رقص برای درمان بیماران یا همان موسیقی درمانی که با رقص همراه است و رقص در جشن های عروسی و اعیاد.. […]

رقص در میان بلوچ

در گذشته های نه چندان دور، رقص بلوچ ها مانند کردهای نقشبندی کردستان و نقشبندی ترکمنان جنبه های ملی و مذهبی داشته و در دو موقع اجرا می شده است.
رقص برای درمان بیماران یا همان موسیقی درمانی که با رقص همراه است و رقص در جشن های عروسی و اعیاد..

#رقص در زمان علاج بیماران چنین است: برای معالجه بادی که از نوع زار است و در بلوچی گوات گفته می شود، عده‌ای که با زدن ساز و دست زدن یا همان دو چاپی و خواندن و رقصیدن همکاری دارند در منزل بیمار جمع می شوند. خلیفه ی (توضیحات بیشتر پایان نوشته) این عده با تمبورک ریتم آهنگ ها را مشخص میکند و دیگر نوازندگان قیچک و رباب آهنگ را دنبال می کنند و در این میان خود خلیفه فقط می خواند..

آهنگ هایی که در رقص گواتی نواخته می شوند در اصطلاح بلوچ ها (مکام) های بسیاری دارد، هر آهنگ با نام مخصوصی شناخته می‌شود، مانند:
یا کلندر
یا هو
یا الاهو
مست کلندر

خلیفه در زمان اجرای آهنگ خود و اطرافیانش از خود بی خود شده و با جذبه ای خاص می کوبند و می زنند و به رقص ادامه می دهند.
البته در حال حاضر هم در مقبره لال شهبانز نوعی از این رقص مذهبی اجرا می شود و افرادی که دارای بیماری های روحی و روانی هستند برای علاج مراجعه می‌کنند..

رقص مذهبی با هدف درمان از طریق موسیقی فقط در بلوچستان و قسمتی از قاره آفریقا وجود دارد..

اما رقص در جشن های تولد، عروسی، مراسم ختنه کردن و اعیاد در میان مردم بلوچ با توجه به نشاط بالا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده اند که معروف ترین این رقص “سهبت” نام دارد که با دست زدن های هماهنگ و آهنگین (گران چاپی) همراه است.

سهبت رقصی است دسته جمعی با حرکات موزون که نمایشی از نیایش و کارهای کشاورزی قدیم در آن دیده می‌شود..sohbat
در این میان رقص” شیه ” که هم جنبه مذهبی دارد و هم در میان شادی ها اجرا می شده نیز قابل توجه است..
*خلیفه سرپرست فرقه ایست مذهبی که می توان گفت شاخه ناقص تصوف می باشند و بازمانده های این گروه در میان عشایر کوه بیرک و اطراف زاهدان وجود دارند و ریشه آنها از افغانستان است..

یاسین پسکوهی
@farhange_mardom

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

16 − 5 =