۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

سناریوهای انتخاباتی حق شناس، برگرفته از بستر واقعی ایران است؟

سناریوهای انتخاباتی حق شناس، برگرفته از بستر واقعی ایران است؟ آیا سناریوهای حق شناس، بستر واقعی دارند؟ آیا روحانی مجبور به خود انصرافی میشود؟ آیا رفتاری که با هاشمی رفسنجانی شد با روحانی نیز چنین خواهد شد؟ محمد جواد حق شناس از اعضای شورای مرکزی اعتماد ملی در گفتگو با شرق درباره سناریوهای انتخابات سال […]

سناریوهای انتخاباتی حق شناس، برگرفته از بستر واقعی ایران است؟
آیا سناریوهای حق شناس، بستر واقعی دارند؟ آیا روحانی مجبور به خود انصرافی میشود؟ آیا رفتاری که با هاشمی رفسنجانی شد با روحانی نیز چنین خواهد شد؟
محمد جواد حق شناس از اعضای شورای مرکزی اعتماد ملی در گفتگو با شرق درباره سناریوهای انتخابات سال ۹۶، پروژه خود انصرافی و در دومین سناریو انتخاباتی رد روحانی را پیش بینی نمودند. که به عقیده¬ی ایشان زمینه¬های هر دو گزینه فراهم است.
بر طبق سناریو نخست، پروژه خود انصرافی روحانی از کارزار انتخاباتی سال آتی است که با تنگنا قرار دادن حسن روحانی زمینه-های آن را فراهم می¬کند، در این سناریو با وجود آن که روحانی در تنگنا¬های شدید قرار دارد اما فضایی شکل داده¬اند که بسیاری از واقعیت¬هایی که در پشت پرده قرار گرفته است را بیان می¬کند که روحانی چگونه عمل می¬کند و چه ساختاری آن را حمایت می¬کند به عقیده نگارنده هدف از بیان چنین شبهات یا واقعیت¬هایی از سوی گروه¬های مخالف این است که مردم را آگاه نماید که جناح اصلاح¬طلب به ویژه حسن روحانی همچون جناح دیگر نظام جمهوری اسلامی از موقعیت¬های خویش سوء¬استفاده می¬کند و اشتباهاتی نیز دارد که موجب مشکلاتی بسیار برای کشور و مردم می¬شود.
دومین سناریو انتخاباتی حق شناس به رد صلاحیت روحانی در انتخابات سال ۹۶ همانند هاشمی رفسنجانی اشاره دارد که با مقایسه دوره¬ی پیشین انتخابات ریاست جمهوری با دوره آتی گزینه¬ی رد صلاحیت روحانی را دور از انتظار نمی¬داند. در این سناریو شباهت¬هایی میان دو دوره وجود دارد اما وزنه¬های سیاسی هاشمی رفسنجانی با روحانی نامتوازن است به معنایی دیگر مخالفین آنان از جهاتی بسیار متفاوت هستند از یک سو با ریاست جمهوری علی اکبر هاشمی رفسنجانی یا سید حسن خمینی تغییراتی اساسی¬تر، نسبت به حسن روحانی رخ می¬داد و از سوی دیگر بسیاری از مخالفان اصلی هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی حذف می¬شدند درحالی که روحانی از چنین ابزارهایی برخوردار نیست. به عقیده نگارنده رد صلاحیت حسن روحانی به علت ناهماهنگی بسیار کم ایشان با اصول گروه مخالف امکان کمی در وقوع آن است. هر چند چنین گزینه¬ای بر سر میز خواهد بود.
تحلیل سناریوهای انتخاباتی از سوی محمد جواد حق شناس دور از انتظار نمی¬تواند باشد اما در زمان انتخابات نیروهای سیاسی با ابزارهای مختلف همچون تبلیغات سیاسی جناح مخالف را تحت فشار قرار می¬دهد تا افکار عمومی را تحت لواه خویش نگه دارد و همچنین با آرای بیشتر در انتخابات سال آتی گوی سبقت را از رقیب خویش بستاند. در چنین فضای سیاسی رقابت تبلیغات سیاسی رنگ و بوی تخریب نیز می¬گیرد با وجود آن که هر دو جناح در حفظ نظام جمهوری اسلامی کوشا میباشند.
سیما رئیسی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سه × 4 =