۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی مبارک باد.

ما را چه رسد که با این قلم های شکسته و بیان های نارسا در وصف شهیدان و جانبازان و مفقودان و اسیرانی که در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا کرده و یا سلامت خویش را از دست داده اند یا به دست دشمنان اسلام اسیر شده اند…

روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ، میهن اسلامی شاهد حضورعزیزانی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعثی صدام،قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می‌گذاشتنداین روز یکی از خاطره‌ انگیز‌ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند مجاهدت واستقامت ورزیدند و آنها توانستند در سال‌های زجر و شکنجه، با وجود دردو بیماری جسمی، روح و روان خود را حفظ کنند و تقوا و مردانگی خود رامضاعف نمایند تا در بازگشت به ایران اسلامی در صحنه‌های مختلفاجتماعی، سرمشق و نمونه‌ای برای صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی باشند.

“”به شب نشینی اسرا برم حسرت
که نُقل محفلشان دانه های زنجیر است””
دست های مهربانتان را می بوسیم و صمیمانه عرض می نماییم:
(آزاده عزیز آزادیتان مبارک)

آزاده ارزشمند جناب آقای : حاج ابراهیم افرازه
در سال ۱۳۴۲ در روستای توردان از توابع بخش بمپور متولد شد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در ایرانشهر و بمپور سپری نمود،دوره متوسطه را در هنرستان کشاورزی بمپور و زابل در حال تحصیل بود که احساس تکلیف کرد تا جهت شرکت در دفاع مقدس به بسیج پیوسته تا پس از سپری کردن دوره آموزشی روانه جبهه های جنگ شود .

803711597_76322

ایشان در آبان ماه ۶۱ از طریق بسیج زابل به جبهه های جنگ حق علیه باطل اعزام شد کمتر از شش ماه از حضورش در جبهه نمی گذشت که در تاریخ ۶۲/۰۱/۲۲ در جبهه ی فکه در عملیات والفجر به اسارت دشمن بعثی در آمد و پس از۹۰ ماه دوران سخت و طاقت فرسا در اردوگاههای موصل ۱و۴در تاریخ ۶۹/۰۵/۳۱ به سر آمد و جوان جسور و برومند دیروز با ۴۵ درصد جانبازی اما با صلابت و استوار به آغوش میهن اسلامی بازگشت. در بازگشت به وطن پس از اخذ دیپلم از مجتمع ایثارگران زاهدان در سال ۷۱ به عنوان کارمند بخشداری بمپور به استخدام استانداری سیستان و بلوچستان در آمد.

803730620_38403
ایشان در سال ۸۶موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد ایرانشهر شد و اکنون در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند.
حال پس از سال ها سابقه اجرایی و کسب تجربیات گرانسنگ در عرصه مدیریت اجرایی و سیاسی و شناخت دقیق فرصت ها ، مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه ایرانشهر احساس تکلیف نموده است تا همچون گذشته در راه خدمت به شما مردم غیور خالصانه از همه توان و ظرفیت های خویش بهره گیرد.

سوابق مدیریتی:
۸۵-۷۹/ بخشدار بخش بمپور
۸۶-۸۵/بخشدار مرکزی شهرستان سرباز
۸۹-۸۶/معاونت برنامه ریزی و امورعمرانی فرمانداری شهرستان سرباز
۹۰-۸۹/معاونت برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان ایرانشهر
۹۰/تاکنون مشاور استاندار و مدیر بازارچه های مرزی استان

IMG_20160817_023845
?جناب آقای افرازه گرانقدر لطفا انگیزه خودتان جهت حضور در جبهه را بفرمایید ؟! مسئولیت تان در زمان حضور در جبهه چه بود؟
?انگیزه ی حضور بیشتر به جهت احساس تکلیف و دفاع از خاک میهن بود که تصمیم به حضور در جبهه های حق کرده و درنهایت به اسارت دشمن بعثی در امدیم ، بنده فرمانده دسته بودم.
?در عملیات والفجر یک ودر سن ۱۹ سالگی اسیر شدید، خانواده از اسارت شما چطور باخبر شدند؟
?خانواده از طریق جستجو در مناطق عملیاتی و تهران که نهایتاً از طریق ثبت نام بنده در صلیب سرخ از اسارت بنده مطلع شدند.
?درود خداوند به چنین خانواده های غیرتمندی که درس ایثار و از خودگذشتگی را به فرزندانشان می آموزند ،استاد نیکم پوزش میخام از این پرسش شاید تداعی خاطرات سخت دوران اسارت باشد ولیکن بجهت آگاهی و شناخت رادمردی شما غیور مردان ، لاجرم به مطرح کردن آن هستم لطفا بفرمایید در اولین برخورد با شما چه رفتاری داشتند؟ سخترین شکنجه در اسارت کدام شکنجه بود؟
?قاعدتاً وقتی انسان به اسارت دشمن درمیاد. اولین برخوردی که می شه انتظارش رو داشت و در واقعیت مواجه شد شکنجه شدن توسط دشمن است و سخت ترین شکنجه هم عبور از تونل مرگ بود.
?موقعی که شنیدید قرار است به وطن باز گردید چه حالی داشتیــد  بخصوص احساس تان هنگام دیدار با خانواده چگونه بود؟
?طبیعیست که هر انسانی به هنگام بازگشت به خانه و آشیانه آن هم بعد از مدت زیادی یک احساس شادی آوریست بنده هم به هنگام شنیدن این خبر مانند سایر دوستان هم اردوگاهی از شنیدن این خبر مسرور شدم.

PhotoGrid_1471386240403
?جناب آقای افرازه عزیز و گرانقدر این زحمات و مشقت ها را شما بزرگواران انجام دادید و تحمل کردید تا این کشور مسیر تعالی و رشد خود را طی کند و اکنون این فرهنگ ایثار و شهادت برای ما مثل گنج باقی مانده شما به عنوان ایثارگر عزیز، چه انتظار و پیشنهاداتی دراین زمینه از متولیان این امر دارید؟!

?انتظار شخصی ندارم ولیکن هدف ما از رفتن به جبهه های جنگ حفظ کیان و آرمان این مرز و بوم بوده و امیدواریم این فرهنگ جاودان بماند واین روحیه در بین جوانان امروز جاری و ساری شود تا اندک تعرضی به این مملکت نشود./
?جناب آقای افرازه شما در دو مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نمودید که هر بار با حضور مردم به پای صندوق رای و نتیجه قابل تاملی آرا که نشان از محبوبیت شما در بین اقشار ملت دارد نظر شما از این اقبال عمومی نسبت به جنابعالی چه می باشد ؟
?خواهش می‌کنم این حسن نظرشماست و بارها هم اعلام نمودم که مدیون مردم غیور و همیشه در صحنه هستم ، و هدف بنده از حضور در انتخابات احساس تکلیف و باور اینکه بتوان خدمتی به مردم این خطه بنمایم( باتوجه به سوابق اجرایی و سیاسی) و مسئولیت مهمی نداشته ام که بتوان برای مردم عزیز انجام دهم لیکن واین اعتماد مردم به اینجانب خصوصاً در دوره نهم که با اقبال زیادی بنده رو همراهی نمودن نهایت سپاسگزاری رو دارم در مرحله ی دهم هم اگر نگاهی گذرا داشته باشیم حوزه انتخابیه ایرانشهر به سه گروه تقسیم شد متشکل از حوزه ی سرباز ، دلگان و بزمان و شهرستان های ایرانشهر و فنوج و بخش های سه گانه ی نیکشهرکه نخبگان جامعه و علما نظرشان به جناب دکتر امینی فرد معطوف شد در حالیکه در این حوزه با وجود حضور هفت الی هشت کاندید دیگر که حضور داشتند دومین رأی به اینجانب تعلق گرفت که از همه عزیزان سپاسگزارم .

✅سوالات مخاطبین «دوستان سلام» در حوزه مسئولیت فعلی:

?مرز نشینان چه تسهیلاتی میگیرند کارت مرزی دادند هر نفر از هزینه فتوکپی عکس وایاب وذهاب حداقل ۲۰,۰۰۰خرج کردند بعد چهار سال دلالان یک ۱۰ کیلو برنج که ارزش پختن نداشت به ما دادن الان هم نوبت تمدید کارت مرزی شده حتما ۱۰یا ۱۵ هزارباید خرج تمدید کارت ها شود دل ما خوشه مرز نشینیم؟!
?متاسفانه این خلط مطلب پیش آمده چون کلمه مرزنشینان رو داره اکثریت تصور می کنند که مربوط به بازارچه های مرزی می باشد ، در حالیکه این کارتها توسط سازمان صنعت و معدن صادر شده و متولی آن هم خود سازمان صنعت و معدن است نه بازارچه های مرزی توزیع برنج ده کیلو هم توسط تعاونی مرزنشینان بوده و تعاونی مرزنشینان هم زیر مجموعه اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی می باشد فلذا نه صدور کارت و نه توزیع کالا مربوط به بازارچه های مرزی ست و هریک متولیان خاص خود را دارد.
?برنامه شما برای گسترش بازارچه ی مرزی پیشین چه بوده آیا اصلا برنامه ای داشته اید یا نه؟؟؟ تا چه حد توانسته اید به اهداف برنامه خود در این در رابطه با این بازارچه دست یابید؟
?جناب اقای رکنی و دوستان ، کاربنده بیشتر با اعداد و ارقام می باشد. و ای کاش که بنده رو زودتر در جریان می گذاشتید که با اعداد و ارقام لازم به سوالتون پاسخ می دادم ولی فی الحال در سال ۹۱ که بنده عهده دار این مسئولیت شدم درآمد حاصله از هفت بازارچه ی فعال استان یک میلیاردو ششصد میلیون بوده و در سال ۹۴ این مبلغ به سه میلیارد و ششصد میلیون تومان افزایش یافته و این در شرایطی بوده که در این سال ها بحث تحریم رو داشته ایم و مشکلات صادرات به کشورهای همسایه رو داشتیم ، نیروهای بازارچه ها از شصت نفر به سی نفر تقلیل یافته بدلیل اینکه نیروها تبدیل وضعیت شدن از قراردادی به پیمانی و در بدنه ی استانداری جذب شدن و بدلیل اینکه مجوز جذب نیرو دولت صادر نمی کرده این یکی از چالش های جدی پیش رویمان بوده و همانطور که اشاره شد وضعیت صادرات بهبود چشمگیری داشته و در خصوص سوال مشخص شما در مورد بازارچه ی مرزی پیشین ، یکی از بازارچه های موفق ما در خصوص صدور کالا و فروش سوخت مرزی و واردات دام و بیشترین اشتغال مردم بومی منطقه رو داشته است.
?آیا طرحی برای افزایش تعداد بازارچه های مرزی در استان با توجه به پتانسیل های موجود دارید؟
?بله ، پنج بازارچه ی مصوب هیئت دولت برای استان داریم که به ترتیب بازارچه ی چوتوی شهرستان زهک ، روتوک شهرستان خاش، شمسر شهرستان سراوان ، ایرفشان شهرستان مهرستان و بازارچه ی ساحلی شهرستان چابهار که بازارچه ی چابهار یک میلیارد برای زیرساخت های آن در سال جاری در نظر گرفته شده و چهار بازارچه ی دیگه منتظر تأمین اعتبار از طریق دولت می باشد. که پیگیری ها و مکاتبات لازم با امضای آقای استاندار به معاون اول رئیس‌جمهور و جناب آقای دکتر نوبخت و وزیر محترم کشور صورت گرفته اما شرایط اقتصادی در حال حاضر شرایط خاصی می باشد.
?مختصری از رزومه کارها و فعالیتهای خود یا بهتر بگوییم تحولاتی که در بازارچه های مرزی ایجاد کرده اید بیان کنید؟
?افزایش صادرات ، اجرایی شدن طرح فروش سوخت مرزی ،افزایش زیر ساخت های بازارچه های مرزی و از جمله احداث ساختمان دو طبقه اداری و احداث غرفه ها و انبار در بازارچه ی گمشاد شهرستان هیرمند، احداث ساختم دو طبقه ان اداری برای بازارچه ی مرزی پیشین و احداث دیوار برای ده هکتار زمین بازارچه ، اتصال اینترنت در سه بازارچه میلک ، پیشین و میرجاوه ، ساخت غرف بازارچه های ریمدان و پیشین، تخصیص اعتبار یک میلیاردی برای بازارچه ی پسابندر، با همکاری و مساعدت فرمانداران چابهار و سرباز به ترتیب شصت و سی کیلومتر مسیر راه منتهی به بازارچه آسفالت شده، فروش سوخت مرزی که قبلاً این کار اجرایی نشده بود، پیگیری لازم برای تامین اعتبار برای هم بازارچه های مصوب و هم بازارچه های فعال، شایان به ذکر است از سالی که بنده این مسئولیت رو برعهده گرفتم براساس اعلام سازمان توسعه صادرات وزرات صنعت معدن و تجارت کشور همه ساله بازارچه های مرزی استان رتبه ی اول کشور رو داراست.

?برنامه و نظر شما در خصوص فعال سازی بازارچه های مرزی توسط بومیان چیست؟
?قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب مجلس رو داریم که همه ی سرپستان خانوار ساکن در شعاع ۵۰ کیلومتر شهرستان های مرزی با تأیید شورا و بخشدار محل می توانند پس از اخذ غرفه در بازارچه ها فعالیت و مبادلات مرزی داشته باشند. قابل ذکر است که این شعاع در استان های دیگر ۲۰ کیلومتر است.
?آیا همه ی بازارچه ها فعال می باشند و اینکه چند نفر اشتغال زایی صورت گرفته است؟
?بله هفت بازارچه به ترتیب گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند ، میرجاوه در شهرستان میرجاوه ، جالق و کوهک در شهرستان سراوان ، پیشین در شهرستان سرباز ، ریمدان در شهرستان چابهار ، اشتغال در بازارچه بستگی به توان مرزنشینان ایرانی و مرزنشینان کشور مقابل را دارد که فعالترین بازارچه ها میلک شهرستان هیرمند ، میرجاوه و پیشین و کوهک سراوان می باشند، به طور میانگین در هر بازارچه پانصد خانوار به صورت مستقیم مشغول به کار می باشند.
?چه سودی این بازارچه برای مردم دارد اقدامات بازارچه اصولا چی هست ؟!در حال حاضر چه سرمایه گذاری می توان در آن انجام داد؟! و اینکه بازارچه چه اهدافی دارد؟
?هر مرزنشینی که در بازارچه با تاجر کشور همسایه مبادله می کنه و سودش مستقیم در جیب خود مرزنشین می رود، اقدامات آن صادرات کالا و هیچگونه محدودیتی ندارد و می توانند کلیه کالاها را صادر کنند و واردات فقط یک قلم کالا می باشد آن هم دام زنده جهت کشتار در کشتارگاه های سطح استان و هدف کلی بازارچه بسیارند از قبیل صادرات کالاهای تولید کشور ، واردات کالاهای مورد نیاز کشور ازقبیل گوشت، تامین معیشت مرزنشینان ، جلوگیری از مهاجرت ساکنین مرز به حاشیه ی شهرها و حاشیه نشینی، تامین امنیت مرز توسط مرزنشینان و اهدافی از این دست.
?آیا بازارچه فتوکپی مناطق ازاد است یا خیر؟!
?هرگز، بدلیل اینکه شما در مناطق آزاد اصلا کالایی تحت عنوان صادرات نمی بینید که این به ضرر مملکت می باشد، دوم اینکه در مناطق آزاد فقط تجار بسیار بزرگ می توانند فعالیت کنند درحالیکه در بازارچه ها ی مرزی فقط هدف ساکنین مرزی که از قشر ضعیف جامعه می باشد لذا در بازارچه ها تراز صادرات مثبت است و در مناطق آزاد تراز واردات مثبت می باشد و همانطور که می دانید واردات به ضرر کشور و تولید داخلی می باشد.
?انگیزه ی شما برای ادامه دادن تحصیلات تکمیلی پس از بازگشت از دوران اسارت چه بود؟
?به لطف خدا ما مسلمان هستیم و آیات قرآن و احادیث رسول اکرم اسلام در خصوص علم تاکید شده، آیات فراوانی که خداوند به قلم سوگند یاد نموده و در جایی دیگر فرموده آیا کسانی که می دانند و کسانی که نمی دانند مساوی اند و یا در فرمایشات نبی مکرم اسلام آمده اگر علم در چین باشد دنبالش بروید یا در جایی دیگر می فرمایند طلب کنید علم را از مهد تا لحد بجویید ، طلب علم فرض است بر زن و مرد اگر علم بدین منظور باشد دارای ارزش است اگر هدف دنیوی باشد رسیدن به متاع معنوی نه اینکه سودی نجسته ایم خسران دنیا وعقبی را نصیب خود کرده ایم.
?توقع و انتظار شما از مسوولان چیست و همچنین پیام شما برای جوانان و سایر اقشارملت ؟
?توقع ما از مسئولین حفظ خون شهیدان و آرمان دلسوزان نظام و پیام به جوانان در حفظ آرمان های نظام پایبند باشند و این محقق نمی شود مگر با علم اندوزی و باور خدمت صادقانه به جامعه .
?خداقوت میگم به شما استاد ارجمندم جناب حاج اقای ابراهیم افرازه عزیز، مدیریت محترم بازارچه های مرزی استان و مشاور استاندار
و مهمتر از همه ایثارگر فداکار و پر افتخار جامعه بلوچستان ، آرزوی موفقیت و بهورزی رو برای شما و خانواده محترمتان از خداوند منان خواستارم .شما اساتید گرانقدر از سرمایه های بی بدیل جامعه غنی از فرهنگ اما محروم از نیروی متخصص بومی میباشید . امیدوارم که در سایه حق باری تعالی و رهنمودهای رهبر معظم له حضرت خامنه ای ( حفظهم الله علیه) جامعه ای اباد و همراه با جوانان متخصص را در همه عرصه های علم و دانش داشته باشیم. خداوند سایه شما رو برایمان حفظ نماید سپاسگزارم از لطف و عنایت شما
?بنده هم به نوبه ی خودم سپاسگذارم ، از گفتگو که طولانی شد و یا اشتباهی اگر هم پیش آمد و کم کاستی در ارائه اطلاعات از حضور درجمع شما بزرگواران مسرورم امیدوارم موفق و مؤید شادکام باشید. بدرود

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

سیزده + پانزده =