۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 961
  • 10 سپتامبر 2016 - 21:00
  • 383 بازدید
  • ارسال توسط :

♻️آداب و احکام و شرایط قربانی از دیدگاه اهل تشیع /حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای صمدی فر ریس دفتر امام جمعه شهرستان ایرانشهر

‍ ‍ ♻️آداب و احکام و شرایط قربانی از دیدگاه اهل تشیع سلام و احترام خدمت همه شما مخاطبین گرامی و ارجمند دوستان سلام ای عزیزان به شما هدیه زه یزدان آمد عید فرخنده نورانی قربان آمد عید قربان به حقیقت ز خداوند کریم آفتابی به شما ظلمت انسان آمد . عید قربان جلوه تعبد […]


‍ ♻️آداب و احکام و شرایط قربانی از دیدگاه اهل تشیع

سلام و احترام خدمت همه شما مخاطبین گرامی و ارجمند دوستان سلام

ای عزیزان به شما هدیه زه یزدان آمد
عید فرخنده نورانی قربان آمد
عید قربان به حقیقت ز خداوند کریم
آفتابی به شما ظلمت انسان آمد .
عید قربان جلوه تعبد و تسلیم ابراهیمیان است. فصل قرب یافتن مسلمانان به خداوند در سایه عبودیت است.
عید سعید اضحی را به همه امت مسلمان جهان و بخصوص به شما دوستان گرامی خویش تبریک و تهنیت عرض نموده از خداوند منان برایتان خوشی های بی پایان خواهانم.
روشن بین :
با سلام و تبریک عید قربان خدمت شما عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای صمدی فر . سپاسگزارم از شما استاد ازجمندم که قبول زحمت فرمودین و دعوت این حقیر رو جهت گفتمان صمیمی برای پاسخ به پرسشهایی در خصوص اداب و احکام قربانی پذیرفتین .

حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای صمدی فر ریس دفتر امام جمعه شهرستان ایرانشهر :
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم ورحمت الله ابراهیم در جان خویش، اسماعیل نفس را می کشد؛و فرشتگان شاهد حماسه شگفت توحید هستند. امروز ابراهیم، ترجمانی از تصمیم و تسلیم است و اسماعیل، یعنی اشتیاق بندگی تام و اطاعت خالص. عید قربان، عید تن وجان سپردن در راه پروردگار، رهائی ازچنگال نفس، خوار شمردن لذایذ گذرای دنیوی، رهائی از حصار تنگ خودخواهی و تکبر واطاعت از اوامر خداوند متعال است بنده هم طلوع خورشید روشن عید عرفانی قربان را به شما و مخاطبین خوب دوستان سلام و همه مردم ولایتمدار ایران تبریک و تهنیت عرض میکنم .

?استاد نیکم لطفا فلسفه قربانی کردن در عید قربان رو بصورت مختصر بفرمایید
?از جمله آموزه های اسلام برای تکامل و رشد ان‌سان ها، ایثار از جان و مال در راه خداوند یگانه می باشد؛ به این معنا که انسان، همه دارایی ها و امکاناتش را امانتی الهی بداند که باید در طریق بندگی هزینه کند. قربانی کردن نیز نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها و جلوه ای از ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و رضای خداوند متعال می باشد. البته آنچه که از قربانی کردن و رسیدن به مقام قرب الهی به وسیله ذبح گوسفند، لحاظ شده است قطع علقه های روحی و مالی است که باعث تقوای قلب و طهارت نفس می گردد.
در قرآن کریم آمده است: «وقتی شما قربانی می کنید آنچه که متعلق به خدا است، تقوای شماست نه گوشت و پوست قربانی» بنابراین در قربانی کردن هر چند ظاهر کار سر بریدن است؛ اما واقعیت قضیه نهایت تسلیم، سرسپردگی، عشق و علاقه بنده به مولای خود است؛ و در واقع قربانی کردن نمادی از قربانی کردن هواهای نفسانی و ذبح نفس اماره و نوعی جهاد با نفس در جهت زدودن تعلقات و وابستگی های دنیوی و مادی و رهایی از زندان مال پرستی و دنیاطلبی است.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: «خداوند قربانی را قرار داده است تا مساکین از گوشت سیر شوند»
لذا سفارش شده که حیوان چاق را برای قربانی انتخاب و گوشت آن سه قسمت شود، یک بخش برای خودشان، بخش دوم را به فقرا بدهند، و بخش سوم را هدیه نمایند.
قرآن کریم نیز می فرماید: “فَکُلُواْ مِنْهَا وَ أَطْعِمُواْ الْقَانِع َ وَ الْمُعْتَرَّ;(۳)

از گوشت آن ها بخورید، و مستمندان قانع و فقیران را نیز از آن اطعام کنید. این گونه ما آن ها را مسخرتان ساختیم، تا شکر خدا را به جا آورید.
۲٫ ابوبصیر از امام صادق علیه السلام علت قربانی را پرسید، حضرت فرمودند: «هنگامی که اولین قطره خون قربانی به زمین می ریزد گناهان صاحبش بخشیده می شود و به وسیله قربانی معلوم می شود چه کسی تقوای الهی دارد.
قرآن مجید نیز می فرماید: نه گوشت ها و نه خون های آن ها، هرگز به خدا نمی رسد. آن چه به او می رسد، تقوا و پرهیزگاری شماست . این گونه خداوند آن ها را مسخّر شما ساخته ، تا او را به خاطر آن که شما را هدایت کرده است بزرگ بشمرید، و بشارت ده نیکوکاران را
۳٫ قربانی یکی از شعائر و نشانه های الهی و موجب خیر و برکت است : “وَ الْبُدْن َ جَعَلْنَـَهَا لَکُم مِّن شَعَائرِ اللَّه ِ لَکُم ْ فِیهَا خَیْرٌ;
و شترهای چاق و فربه را (در مراسم حج ) برای شما از شعائر الهی قرار دادیم، در آن ها برای شما خیر و برکت است .”
قربانی حج، نشانه قربانی حضرت ابراهیم و بزرگداشت و زنده نگه داشتن یاد خلیل خداست که خالصانه و برای انجام فرمان الهی تصمیم گرفت فرزندش را قربانی کند.
۴٫ قربانی وسیله تقرب و نزدیکی به خداوند است، که حضرت علی علیه السلام می فرمایند: “اگر مردم می دانستند چه فوایدی در قربانی است ، هر آینه قربانی می کردند و لو با قرض گرفتن باشد”.

?شرایط کسی که قربانی بر او واجب می شود چیست؟ و ایا برای دختر و یا پسر مجردی که شرایط لازم برای قربانی را داشته یاشد قربانی واجب می شود؟

?عقیقه وقربانی مستحب است واجب نیست
?لطفا شرایط گوسفند و گاو جهت قربانی کردن را توضیح دهید یعنی چه نوع گوسفند یا گاوی خریداری شود؟
?از گوسفند و بز، حیواناتی صلاحیت قربانی شدن را دارند که یک سال کامل را پر کرده و به سال دوم رفته باشند. اگر یک روز هم از کمتر از یک سال باشد، برای قربانی کردن جائز نمیباشد. اما اگر گوسفند شش ماهه ای، جثه اش بزرگ بوده طوری که اگر کنار مادرش بایستد، هیچگونه تفاوتی به هم نداشته باشد، اینگونه گوسفند نیز برای قربانی کردن جائز میباشد اما نباید حتی یک روز هم از شش ماه کمتر باشد.
برای قربانی کردن گاو، لازم است دو سال را پر کرده و داخل سال سوم شده باشد و برای قربانی کردن شتر، لازم است پنج سال را پر کرده و داخل سال ششم شده باشد.
حیوانات مجنون، بی شاخ، اخته، برای قربانی کردن جائز میباشند. و حیوانات لاغر، لنگ به طوری که نمیتواند به محل ذبح روانه شود، و حیواناتی که بیشتر از یک سوم گوش، دم، چشم و دنبه ی آنها از بین رفته باشد برای قربانی کردن صحیح نمیباشند.

? در روز عید قربان میتوان قبل از نماز عید قربانی کرد (مثلا ۷ صبح) یا نه باید اول نماز عید را خواند و سپس اقدام به قربانی کرد؟
?نماز عید درزمان غیبت مستحب است فرقی نمیکنه ، مستحب است بعدازنماز ازگوشت قربانی بخورد ، بخاطر مستحب بودن نماز عید فرقی ندارد قربانی قبل از نمازعید یاقبل از نمازعید
?آیا میشود که در هنگام قربانی کردن، بجای فرد قربانی کننده پدر یا برادر وی به عنوان وکیل در محل قربانی حاضر و رضایت قربانی کردن قربانی را بدهد؟
?انسان می تواند خودش قربانی را ذبح کند و می تواند نایب بگیرد. و نایب باید شیعه باشد و در وقت ذبح نیت کند برای هر کس که ذبح می کند و دانسته شود که در ذبح کفارات هم لازم است ذابح شیعه باشد.
? با توجه به نزدیکی عید قربان و اینکه خیلی از مردم از مدتها قبل به نیت قربانی خودشان گوسفندی خریده و نگهداری میکنند. اگر بر حسب اتفاق آن گوسفند قبل از عید بمیرد، حکم ان چیست چه باید کرد ؟! مجددا باید گوسفند دیگری تهیه کند ؟!

?قربانی مستحب است واجب نیست

?بفرمایید چه اعضای قربانی باید صدقه گردد؟ و از چه اعضایی از قربانی خود فرد میتواند از ان استفاده نماید ؟
?احتیاط مستحب آن است که ذبیحه را سه قسمت کنند. یک قسمت را هدیه بدهند و یک قسمت را صدقه بدهند و قدری هم از ذبیحه بخورند. و صدقه را به مؤمنین بدهند و لکن چون هیچکدام از اینها واجب نیست اگر صدقه را بفقرای کفار بدهد یا آنکه تمام ذبیحه را به آنها بدهد اشکال ندارد و ضامن سهم فقرا نیست. البته احتیاط خصوصا در خوردن قدری از ذبیحه خیلی مطلوب است، ولی واجب نیست

? با توجه به قیمت احشام و شرایط اقتصادی کنونی آیا قربانی کردن برای هر خانواده واجب نمیکنه
?قربانی وعقیقه مستحب است
?سپاسگزارم از شما جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای صمدی فر ریس دفتر امام جمعه شهرستان ایرانشهر که با متانت تمام و سعه صدر ، با پاسخهای جامع و کاملشون مارو همراهی نمودند .خداوند شما رو برای ما و مردم این دیار حفظ نماید (پاسخ منبع رسمی رساله مرجع )
لطفا مارو از دعای خیرتان محروم نفرمایید .
?حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای صمدی فر :
ان شاء الله با قربانی نفس بتوانیم برتمام مشکلات پیروز شویم التماس دعا

?روشن بین :
برای تقرب و رسیدن به کوی دوست ، باید اسماعیل وجود را قربانی کرد
باید قربانی کرد هر آنچه به غیر اوست و در دل و جان ما مسکن گزیده
باید با نیتی پاک با تمسّک به تقوی ، طمع را از خود دور کرد و مطهر و منزه وارد بارگاه ربوبی شد

گذشت و فداکاری عظیم حضرت ابراهیم و اسماعیل ، برای عروج و رسیدن به حق تعالی امتحانی بود الهی ، پیشاپیش فرارسیدن «عید قربان» خدمت تک تک مخاطبین محترم دوستان سلام  و همه عزیزان مبارک باد …

بزرگواران همراه ، اگر گوشه ای از قلب پاکتان با رنگ تیره ای از عیب و بدی من تاریک شده ،لطفا بنده حقیر را به عظمت این عید سعید حلال کنید./

 ارادتمند شما حقیر عبد و حق رکنی صمد (روشن بین)

picsart_09-11-01-29-26

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

یک + شانزده =