۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار

? سه روز جشن عید فطر در میان اهل سنت سیستان و بلوچستان

? سه روز جشن عید فطر در میان اهل سنت سیستان و بلوچستان ? مردم بلوچستان نیز این عید را به عنوان یکی از اعیاد اصلی خود می دانند و برای برگزاری جشن عید فطر از چند روز قبل تدارک لازم را می بینند. ▫️بازارهای منطقه بلوچستان در روزهای منتهی به عید فطر شلوغترین و […]

? سه روز جشن عید فطر در میان اهل سنت سیستان و بلوچستان

? مردم بلوچستان نیز این عید را به عنوان یکی از اعیاد اصلی خود می دانند و برای برگزاری جشن عید فطر از چند روز قبل تدارک لازم را می بینند.

▫️بازارهای منطقه بلوچستان در روزهای منتهی به عید فطر شلوغترین و پرترافیک ترین ایام را می گذرانند و زنان و مردان بلوچ برای این روز بهترین و نو ترین جامه را تهیه می کنند.

▫️معمولا زنان بلوچ از چند روز قبل از عید فطر برای خرید پارچه و سوزندوزی های مربوطه به بازار می روند و پارچه فروشی ها و فروشندگی های پارچه های سوزندوزی شده شلوغ ترین روزهای خود را سپری می کنند.

▫️خیاطی ها از رونق زیادی برخوردار می شوند مردم این منطقه از ۱۰ روز مانده به عید و حتی بیشتر از آن پارچه های خریداری شده را برای تهیه لباس محلی بلوچی به خیاط می دهند بطوریکه در این روزها می توان رونق کسب و کار خیاطی ها را به خوبی مشاهده کرد.

▫️شب قبل از عید سعید فطر باید نظافت خانه به طور کامل انجام شده باشد و این وظیفه بیشتر بر عهده زنان است.

▫️حنابندان یکی از آئین های زیبای این منطقه است، در این آئین که در شب پایانی ماه مبارک رمضان برگزار می شود زنان بلوچ با تهیه حنا، دست و پاها را با نقش و نگارهای زیبا منقوش می کنند و آماده برگزاری عید فطر می شوند.

▫️مردم بلوچستان در غروب آخرین روز ماه مبارک رمضان تعدادی از جوانان را به عنوان چمرک برای رویت هلال ماه انتخاب کرده و به ارتفاعات شهر و روستا اعزام می کنند و پس از مشاهده ماه فرارسیدن ماه شوال را به روحانی محل و مردم مژده می دهند.

▫️مردان بلوچ در روز عید با لباس هایی سفید برای برگزاری نماز عید فطر حاضر می شوند زیرا معتقدند البسه سفید و تمیز سبب زدودن شیطان و بدی ها می شود.

▫️همچنین مردان پس از اتمام نماز یکدیگر را در آغوش گرفته و فرا رسیدن عید را به یکدیگر تبریک می گویند و در صورتی که از یکدیگر دلگیر باشند طلب حلالیت می کنند.

▪️مردم بلوچ به مناسبت عید فطر سه روز کار و کاسبی خود را تعطیل و به دید و بازدید می پردازند و اگر فردی از نزدیکان خود را از دست داده باشند برای دلداری نزد خانواده او می روند.

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و طلب حلالیت.فرارسیدن عیدسعیدفطررابه شما اساتید ارجمند و خانواده محترمتان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
نوکین عید(عید فطر) په شما و شمی لوگ مهلوک و مردمان مبارکبات. شما پهل ات. امید انت که شما هم وتی هکان منا پهل بکن ات.
الهی!
فطرمان را فاطر، ایمانمان را فاخر و روحمان را طاهر بفرما. امین

(با کمال احترام روشن بین)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

نوزده − 18 =